Çocuklarda Diş Kaygısı

Çocuklarda Diş Kaygısı başakşehir diş kliniği

Çocuklarda Diş Kaygısı

Bazı çocukların sadece diş fobileri vardır. Olumsuz bir karşılaşma yaşamış olabilirler veya belki bir aile üyesi onlara endişeli olmayı öğretmiştir. Gerçek şu ki, çocuğunuz yetişkin diş hekimi randevularına şimdi yetişemiyorsa, stres bir sorun haline gelebilir. Bazı çocuklarda diş kaygısının nedenlerini ve randevunuzun sorunsuz geçmesi için onları nasıl sakinleştireceğinizi öğrenin.

 

Diş fobisi neden olur?

 • Dental anksiyete, dişçiye gitmekle ilgili endişe veya korkudur. Diş prosedürleri veya matkap veya iğne gibi aletler, belirgin diş kaygısını tetikleyebilir. Bununla birlikte, bazı çocuklar dişçiye gitmeyi düşünürken bile endişeli hissedebilirler.

 

 • Ne yazık ki, çocukluk çağındaki diş fobisi, yetişkinlerin temizlik ve kontrolleri ertelemesine neden olabilir ve bu da ileride ciddi tedavi gerektiren ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir. Kaçınma sıklıkla stresi daha da kötüleştirir. Lokal anestezi almak veya diş çektirmek gibi döngüyü besleyen diş hekimine gitmenin onları en çok korkutan kısımlarıyla artık uğraşmak zorundalar.

 

 • Bu nedenle, çocukken diş fobisini yenmek onlara daha sonra fayda sağlayacaktır. Ebeveynler, çocuklarının başa çıkma becerilerini öğrenmelerine veya diş korkusunu yenmelerine yardımcı olarak, çocuklarının yetişkinken diş hekiminden kaçınmasını önleyebilir.

 

Neden bazı çocuklar dişçiye gitmekten korkar?

Çeşitli sebeplerden dolayı çocuklar diş hekiminden korkabilirler. Dişçiye gitmek de dahil olmak üzere pek çok durum bazı çocuklarda kaygıyı tetikleyebilir. Çocuklar sıklıkla ebeveynlerinin veya kardeşlerinin diş hekimi korkularını kendilerinden alırlar.

 

Dental kaygıyı tetikleyebilecek ek unsurlar şunları içerir:

 1. önceki bir travmatik olayın hatırası
 2. çelik dişçilik aletlerinin dişleri üzerindeki hissi veya görünümü
 3. dişçi muayenehanesinin kokusu veya ortamı
 4. önleyici ziyaretlere katılmayı reddetme
 5. Diş hekimi ziyaretlerinin fiyatı hakkında endişelenmek
 6. İlk diş randevusu için yetersiz planlama

 

Çocuğunuza diş fobisinin üstesinden gelmesinde nasıl yardımcı olunur?

Ziyaretten önce çocuğunuzla diş prosedürünü tartışın. Bu sadece rutin bir muayene olsa bile, özellikle daha ciddi bir tedaviden önce bunu tartışmalısınız. Ardından, çocuğunuzun sorularını dürüstçe yanıtlayın. Yatıştırıcı bir dil kullanarak prosedürü net bir şekilde açıklayın. İnternetten dişçi muayenehanesinin resimlerini arayarak dişçi koltuğuna, tepe lambasına ve bazı ekipmanlara bakabilirsiniz.

 

Çocuğunuza dört gözle bekleyeceği bir şey vermek için, onunla muayenelerinden sonra alacağı bir oyuncak veya oyun gibi bir ödül hakkında da konuşabilirsiniz. Gençlerin diş hekimi korkusunu hafifletmek için diğer teknikler şunları içerir:

 

 1. İyi bir ağız hijyeni sağlamak için asla diş tedavisi tehdidini kullanmayın
 2. Çocuğunuzla birlikte diş hekimine pelüş hayvan veya yorgan götürmek
 3. dişçiye gitmekle ilgili oyunlar veya hikayeler bulma
 4. gergin kişilerle uğraşan deneyimli bir diş hekimi bulmak

 

Ağız hijyenini teşvik etmek için teşvik kullanın

Çocuğunuzu, dişlerini fırçalamaması halinde önemli bir diş ameliyatı olması gerektiği konusunda uyarmak, (zamanında) basit ve başarılı görünse de, diş hekiminden korkularını artırır. Yetişkinler olarak diş hekiminden uzak durabilirler. İyi ağız hijyenini teşvik etmek için cesaretlendirin. Bir zamanlayıcı olarak veya evde düzenli diş hijyenini teşvik etmek için eğlenceli şarkılar çalan diş fırçalarını kullanabilirsiniz.

 

Diş randevunuza yanınızda sakinleştirici bir nesne veya oyuncak getirin.

Endişe ve endişe zamanlarında, sevilen bir oyuncak hayvan veya başka bir küçük eşya güven verici olabilir. Çocuğunuzun endişesini görüşmek ve eşyayı getirip getiremeyeceğinizi öğrenmek için randevudan önce dişçi muayenehanesini arayabilirsiniz. Diş hekiminin veya diş hijyenistinin önüne geçmeyecek oyuncaklar veya doldurulmuş hayvanlar ara sıra çocukların tutması için diş hekimlerinden temin edilebilir.

 

Dişçiye gitmekle ilgili oyunlar oynayın veya kitaplar okuyun.

Çocuğunuzla kendi evinizin mahremiyetinde varsayımsal dişçi ziyaretleri yapmak, stresi veya endişeyi azaltmak için müthiş bir yaklaşımdır. Oyuncak dişçilik araç takımları yaygın olarak bulunur ve yardımcı olabilir. Kaygıyı azaltmak için diş hekimine gitmekle ilgili çocuk kitaplarını da okuyabilirsiniz.

 

Pediatrik diş hekimi bulun

Genel diş hekiminizden çocuk diş hekimi tavsiyesi isteyebilirsiniz. Çocuk diş hekimleri, çocuğunuzun diş sağlığı ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunları çözmek için iki yıl daha eğitilirler. Bir ebeveyn olarak, ek eğitimleri size güven verebilir. Ek olarak, çocuğunuz karşılaşma sırasında daha rahat hissedecektir. Pediatrik diş hekimleri, çocukları tedavi etmek ve konforlarını artırmak amacıyla bekleme alanından muayene odasına kadar kendi tesislerini oluşturur.

 

Sonuç olarak

Son olarak, iyi ağız hijyeni uygulamalarının teşvik edilmesi, özellikle düzenli diş hekimi randevularına zamanında gidilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Çocuğunuz korkacak bir şey olmadığının ve diş hekiminin ve diş hijyenistinin yalnızca dişlerini sağlıklı tutmalarına yardımcı olmak istediklerinin farkında olmalıdır. Bu yazı ihtiyacınızı karşılamadıysa, bizi her zaman arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Share:

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp