Dijital diş hekimliği nedir

Dijital diş hekimliği nedir?

Dijital diş hekimliği nedir?

dijital diş hekimliği teşhis planlama ve tedavi sırasında kısmen veya tamamen bilgisayar destekli cihazlarla teknolojinin kullanılmasıdır .dijital diş hekimliği yöntemleri insana bağlı hataları azaltıp üretim hassasiyetini arttırmak ve tedavi sürelerini kısaltmak amacıyla geliştirilen yöntemlerdir. basit bir dolgudan implant tedavisine estetik planlamadan gülüş tasarımına ortodontiden porselen kaplamalara kadar birçok uygulama artık dijital cihazlar kullanılarak yapılabilmektedir .

 

ağız içi tarayıcılar

diş hekimliğinde ölçü alma işlemi sırasında hastada bulantı refleksi oluşmaktadır Günümüzde ise ağızdan alınan klasik ölçü yerine ağız içi kameralar kullanılarak tüm ağız taranabilmekte ve ağzın üç boyutlu bir modeli bilgisayara aktarılmaktadır .gelişen teknoloji ile diş ve diş etinin görüntüsü gerçek boyutları ile bilgisayarı aktarılmış olur .

gülüş tasarımı, implant planlamaları, restoratif tedaviler, ortodontik planlamalar bu data üzerinde özel yazılımlar ile uygulanabilmektedir.

 

dijital gülüş tasarımı nedir?

gülüş tasarımı kişiye en uygun gülüş dizaynını belirleme ve uygulama sistemidir. çalışmanın amacı kişiyi rahatsız eden bozuklukları düzeltmek olabileceği gibi kişinin gülüşün tamamen değiştirip kişiye özgü en ideal gülüşe ulaştırmak da olabilir. bu uygulama klasik yöntemlerle yapılabileceği gibi günümüzde tamamen dijital ortamda özel yazılım programları ile yapılabilmektedir. hastanın ilk randevusunda kişinin 3 boyutlu Ağız ve yüz taraması yapılır. video fotoğrafları çekilerek tüm veriler bilgisayara aktarılır. kişi Tüm detayları Bilgisayar ortamında görebilmektedir daha sonra bu tasarım mock up çalışması ile kendi ağzında gerçek bir provası yapılabilir. prova sonrası kesinleşen Tasarımın üretimi cad cam sistemler ile dijital yöntemlerle yapılır ve kişiye uygulanır.

 

Dijital inley onley porselen dolgu

inley onley dolgular ileri seviyede madde kaybı olan dişlerde mevcut diş dokusunu koruyan çok uzun ömürlü porselen dolgulardır. dijital diş hekimliği yöntemleri ile kısa sürede ve en uyumlu şekilde üretilen Porselen dolgulardır .dolgu yapılacak dişin ağız üstü tarayıcılar ile ölçüsü alındıktan sonra bilgisayar tasarım programında 3 boyutlu bir dolgu tasarımı hazırlanır hazırlanan Bu tasarım bilgisayar destekli üretim cihazlarında porselen bloklardan aşındırılarak üretilir .dijital yöntemle en ideal uyumda porselen dolgular hızlı bir şekilde üretilir. Klasik sisteme göre avantajları çok hızlı olması gerektiğinde tekrar ölçü almadan üretilebilmesidir.Bulantı refleksine neden olan ölçü alma işleminin olmaması sayılabilir.

 

Dijital implant planlaması

hastanın kemik yapısı 3 boyutlu olarak incelenerek en doğru implant pozisyonları belirlenir .bunun için öncelikle çenelerin bilgisayarlı tomografisi çekilir. ağız içi dişler ve diş etleri ağız içi tarayıcılar ile taranarak bilgisayar ortamına aktarılır.bu veriler birleştirilerek Ameliyat öncesi sanal ortamda detaylı bir inceleme yapılır kemiğin yeterli ve kaliteli olduğu bölgelerde anatomik oluşumlar ve çevre dokular incelenerek kişiye en uygun implant pozisyonları ve boyutları belirlenir. daha sonra Tedavinin birebir ağzı uygulanabilmesi için cerrahi rehberler hazırlanır .rehberli implant cerrahisi yöntemi ile bilgisayarda planlanan implant pozisyonları ağza doğru bir şekilde aktarılmış olur

 

Sonuç olarak

Bu dönemde teknoloji diş hekimliği alanında değerini kanıtladı. Bu yazı size yetmediyse, bizi her zaman arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

 

Share:

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp