Diş Eti Grefti Prosedürü

Diş Eti Grefti Prosedürü istanbul diş kliniği başakşehir kayaşehir diş kiniği

Diş Eti Grefti Prosedürü

Diş eti grefti ameliyatı, incelmiş veya çekilmiş diş etlerini onarmak için kullanılan bir diş ameliyatıdır. Diş eti aşılama, açıkta kalan diş köklerini gizler ve diş eti çizgisi hacmini artırarak genel diş sağlığını iyileştirir. İyileşme süresi genellikle bir ila iki haftadır, ancak daha uzun sürebilir. Diş eti aşılama yüksek bir başarı oranına sahiptir ve ciddi diş eti hastalığı geliştirme şansınızı azaltabilir.

 

Diş eti grefti tam olarak nedir?

Diş eti ameliyatı bir çeşit diş ameliyatıdır. Diş etlerinin dişlerden uzaklaşarak alttaki kökleri açığa çıkardığı bir hastalık olan diş eti çekilmesini tedavi eder. Açıkta kalan diş kökleri, dişlerinizin çevresinde diş çürüğü, hassasiyet ve kemik kaybı geliştirme şansınızı artırır. Diş eti aşılama, dişlerinizi çevreleyen eksik dokuyu geri kazandıran ve genel ağız sağlığınızı iyileştiren bir prosedürdür.

Bir periodontist genellikle diş eti aşılama ameliyatı yapan kişidir (diş eti uzmanı). Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir periodontist, dört yıllık bir dişhekimliği okulundan mezun olduktan sonra üç yıl daha özel eğitim alıyor.

 

Kimler diş eti aşılaması için adaydır?

Diş eti çekilmeniz varsa, diş hekiminiz büyük olasılıkla diş eti aşılama önerecektir. İnsanlar genetik olarak diş eti incelmesine yatkın olabilse de, diş eti çekilmesi genellikle ciddi diş eti hastalığının bir işaretidir. Çok agresif fırçalamak da diş eti çekilmesine neden olabilir.

 

Diş eti aşısından önce ne olur?

Diş hekiminiz diş eti aşısına ihtiyacınız olduğuna inanırsa, değerlendirme için sizi bir periodontiste tavsiye edecektir. Periodontistiniz diş etlerinizi inceleyecek ve dişlerinizin çevresinde ölçümler yapacaktır. Ayrıca her dişi çevreleyen durgunluk miktarını da değerlendireceklerdir.

 

Periodontistiniz, probleminizin ciddiyetine bağlı olarak durgunluğu izlemek isteyebilir. Ayrıca diş eti nakli ameliyatına devam edilmesini önerebilirler. Konsültasyonunuz sırasında, periodontistiniz sizinle tüm tedavi seçeneklerinizi ayrıntılı olarak gözden geçirecektir.

 

Diş eti grefti prosedürü sırasında ne olur?

Diş eti aşılama prosedürleri ve malzemeleri çoktur. Periodontistler sıklıkla dokuları damağınızdan (ağzınızın çatısı) durgunluk alanına aktarırlar. Ancak bazı durumlarda lisanslı bir kemik ve doku bankasından temin edilen ikame bir aşılama materyali kullanabilirler.

Periodontistiniz diş eti grefti ameliyatı sırasında aşağıdakileri yapacaktır:

 

 • Size lokal anestezi sağlayın. Bu, o bölgedeki diş etlerinizi ve dişlerinizi uyuşturur. Rahatınız için birçok periodontist nitröz oksit, oral sedasyon ve IV sedasyon gibi sedasyon diş hekimliği tedavileri sunar. İlk randevunuz sırasında seçeneklerinizi sorduğunuzdan emin olun.
 • Noktayı hazırlayın. Rahat olduğunuzda, periodontist diş etlerinizde bir kesi yapacak ve küçük bir flep üretecektir. Ayrıca dişlerinizin köklerini de tamamen temizlerler.
 • Diş eti aşısı alınmalıdır. Bunu takiben, cerrahınız ağzınızın çatısında başka bir kesi yapacak ve küçük bir iç doku parçası çıkaracaktır. Dış katman hala bozulmamış. Yarayı kapatmak için dikişler veya periodontal pansuman kullanılacaktır. (Cerrahınız bağışlanmış doku kullanmaya karar verirse bu adım atlanacaktır.)
 • Diş eti aşısını yerleştirin. Diş eti grefti daha sonra cerrah tarafından (çöküntü alanı) açıkta kalan diş köklerinin üzerine yerleştirilir.
 • Yarayı dikin. Son olarak, cerrah diş eti dokunuzu yeniden konumlandırır ve yerine diker. Kendiliğinden düşen dikişler periodontistiniz tarafından kullanılabilir. Alternatif olarak, takip ziyaretiniz sırasında çıkarılmaları gerekebilir.

 

Diş eti grefti ameliyatı olmak ne kadar sürer?

Diş eti çekilmesi olan diş sayısına göre belirlenir. Yalnızca bir sakız greftine ihtiyacınız varsa normalde yaklaşık bir saat sürer. Ağzınızın farklı bölgelerinde çok sayıda greft gerekiyorsa daha uzun sürebilir.

 

Diş eti grefti ameliyatı ağrılı mıdır?

Diş eti grefti operasyonunuz sırasında size anestezi uygulanacağından herhangi bir şey hissetmezsiniz. Ameliyatınızdan sonra büyük olasılıkla hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak periodontistiniz rahatsızlığınızı hafifletmek için size ilaçlar ve ameliyat sonrası talimatlar sağlayacaktır.

 

Diş eti aşısından sonra ne olur?

Diş eti nakli ameliyatınızdan sonra büyük ihtimalle gazlı bez ve pansumanınız olacaktır. Yaklaşık 30 dakika sonra gazlı bezi çıkarabilmelisiniz. İlk birkaç gün bandaj kendiliğinden düşebilir veya sağlayıcınız bir sonraki ziyaretinizde bandajı çıkarabilir. Eve dönmeniz güvenli olana kadar cerrahınız size göz kulak olacaktır. Ameliyatınız sırasında sakinleştirici verildiyse, sizi götürmesi için güvenilir bir arkadaşa veya aile üyesine ihtiyacınız olacak.

Periodontistiniz size ameliyat sonrası özel talimatlar verecektir. Ağrı ve enfeksiyon riskinizi sınırlamak için bu yönergelere kesinlikle uymalısınız.

 

Bir diş eti aşısından iyileşmek ne kadar sürer?

Bir hafta sonra, cerrahınız büyük ihtimalle diş eti aşınızı kontrol etmek isteyecektir. Daha sonra periodontistiniz sizi devam eden bakım için normal diş hekiminize bırakana kadar rutin kontrollerden geçeceksiniz.

Bu süre boyunca size kesin talimatlar vereceklerdir. Genel olarak, aşağıdakileri bekleyin:

 

ilk gün

Ameliyattan sonra biraz kanama, şişlik ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Bu olumsuz etkileri yönetmek için tüm ilaçları tam olarak cerrahınızın önerdiği şekilde alın. Sık sık dinlenin ve yorucu aktivitelerden kaçının.

Yoğurt, puding veya smoothie gibi yumuşak, soğutulmuş yiyecekler tüketin.

Antimikrobiyal bir gargara kullanarak ameliyat bölgesini temiz tutun. Doğrudan diş eti grefti üzerine fırçalamak veya diş ipi kullanmak ona zarar verebilir ve başarısız olmasına neden olabilir. (Kendinizi rahat hissettiğiniz diğer dişlerinizi fırçalayabilir ve diş ipi kullanabilirsiniz.)

 

İlk hafta

Kanama ilk 24 ila 48 saat içinde durmalıdır. Şişlik üç ila dört gün sürecek. Bu süre zarfında morarma da meydana gelebilir. Bunlar, bir hafta içinde ortadan kalkması gereken yaygın yan etkilerdir. Tüm ilaçları belirtilen şekilde almaya devam edin.

Diyetinize yumurta, makarna, deniz ürünleri ve pişmiş sebzeler gibi daha yumuşak yiyecekler ekleyebilirsiniz.

Dişlerinizi cerrahi bölgenin yakınında hafifçe fırçalayın, ancak doğrudan diş etlerinize fırçalamaktan kaçının.

 • Diş eti grefti çevresini yalnızca cerrahınız sorun olmadığını söylediğinde fırçalayın veya diş ipi kullanın.

 

İkinci hafta

Şişlik ve morluklar azalmaya başlamalı ve konfor seviyeniz daha da artmalıdır. Reçeteli dozunuzu azaltmaya başlamanın ne zaman güvenli olduğu konusunda cerrahınızla görüşün.

Konfor seviyeniz arttıkça yavaş yavaş daha fazla katı gıda ekleyebilirsiniz. Ancak, cerrahınız size her şeyi söyleyene kadar sert, çıtır çıtır veya baharatlı yemeklerden kaçınmaya devam etmelisiniz.

 • Cerrahınız güvenli olduğunu onayladığında rutin fırçalama ve diş ipi kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Diş eti aşılamanın faydalarından bazıları nelerdir?

Diş eti dokusu greftlerinin çeşitli avantajları vardır. Örneğin şunları yapabilirler:

 • Diş eti hastalığına yakalanma şansınızı azaltın.
 • Boşluk alma şansınızı azaltın. (Açıkta kalan diş kökleri çürümeye eğilimlidir.)
 • Diş hassasiyetini azaltın.
 • Sırıtışınızın görünümünü iyileştirin.

 

Diş eti grefti ameliyatı ile ilişkili riskler ve komplikasyonlar nelerdir?

Diş eti grefti ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar, meydana gelmelerine rağmen nadirdir. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Enfeksiyon.
 • Aşırı kanama.
 • Diş eti grefti reddi (başarısızlık).
 • Aşırı kanama, irin veya normal görünmeyen herhangi bir şey gözlemlerseniz derhal cerrahınızla iletişime geçin.

 

Diş eti grefti başarısızlığının belirtileri nelerdir?

Diş eti aşınız başarısız olduysa, büyük olasılıkla dişinizden önemli miktarda beyaz doku çıktığını gözlemleyeceksiniz. Rengin olmaması, diş eti aşısının kan akışını kaybettiğini ve ölmek üzere olduğunu gösterir. Bunu görürseniz veya ameliyat bölgesinde irin veya 101 Fahrenheit (38.33 Santigrat derece) üzerinde bir sıcaklık gibi başka endişeleriniz varsa, derhal cerrahınızla iletişime geçin.

 

Diş eti aşısının iyileşmesi ne kadar sürer?

Herkes farklı şekilde iyileşir. Bununla birlikte, diş eti grefti iyileşmesi tipik olarak bir ila iki hafta sürer. Aynı anda birçok yere tedavi olduysanız iyileşme biraz daha uzun sürebilir. Periodontistiniz size ne beklemeniz gerektiğini söyleyebilecektir.

 

Normal rutinlerime ne zaman dönebileceğim?

En azından ilk hafta egzersiz, ağır kaldırma ve diğer yoğun faaliyetlerden kaçının. Bu aktiviteler kalp atış hızınızı yükselterek daha fazla rahatsızlığa, kanamaya ve şişmeye neden olabilir. Bu faaliyetlere devam etmeden önce cerrahınıza danışın.

İnsanların çoğu bir ila iki gün içinde işe veya okula dönebilir.

 

Diş eti grefti ameliyatı buna değer mi?

Diş eti aşılamada başarı oranı %90’ın üzerindedir. Bu ameliyat, diş eti durgunluğunu düzeltmek ve genel ağız sağlığınızı iyileştirmek için en iyi fırsatı sunar.

Diş eti çekilmesi tedavi edilmezse çürüklere, ciddi diş eti hastalığına, diş hareketliliğine ve hatta diş kaybına neden olabilir.

 

Diş hekimimden ne zaman randevu almalıyım?

Diş etleriniz ince, rahatsız edici veya kanıyorsa veya dişlerinizin kökleri görünüyorsa diş hekiminize başvurun. Bu arada, iyi bir ağız hijyeni sağlayın ve diş hekiminizle rutin diş temizliği planlayın. Bu seanslar dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutar ve diş hekiminizin anormallikleri başka ağız sağlığı sorunlarına neden olmadan önce erkenden tespit etmesini sağlar.

 

Sonuç olarak

Diş eti grefti ameliyatına ihtiyacınız olduğunu duymak korkutucu olabilir. İyi haber şu ki, yüksek başarı oranları ve nispeten hızlı bir iyileşme süresi dahil olmak üzere bir dizi avantajı var. Diş eti çekilmelerinde en sık kullanılan tedavi yöntemi diş eti aşılamadır. Eksik diş eti dokusunun değiştirilmesine ve yenilenmesine yardımcı olmak için çok sayıda diş eti aşılama tekniği ve materyali mevcuttur. Bir konsültasyon sırasında, diş hekiminiz veya periodontistiniz tedavi seçeneklerinizi derinlemesine inceleyebilir. Bu yazı size yetmediyse bizi her zaman arayabilir veya +9053674006400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp