Diş eti gülüşü

diş eti gülüşü tedavisi istanbul başakşehir kayaşehir diş ve ağız sağlığı polikliniği

Diş eti gülüşü

Gülümseme, her bireyin en ayırt edici özelliklerinden biridir. Hepimiz farklı gülüyoruz. Bununla birlikte, teoride herhangi bir sağlık sorununa neden olmaması gereken gülümsemenin bir bileşeni, her zaman tamamen kozmetik değildir. Sakızlı bir gülümseme bunun mükemmel bir örneğidir.

 

Gülerken diş etlerinin normalden daha fazla görünmesi, etkilenenler için önemli bir sorun olabilir. Bu özellik iyi bir ağız sağlığı ile bağdaşmaz değildir ancak istenirse gummy smile kolayca düzeltilebilir.

 

Diş eti gülüşü tam olarak nedir?

Diş eti gülüşü, gülümserken diş etlerinin normalden daha fazla görünmesidir. Herkesin bakış açısı farklı olsa da genel olarak gülümserken görülmesi gereken diş eti oranının kadınlarda 3-4 mm, erkeklerde ise 2 mm civarında olması gummy smile olarak adlandırılmaktadır.

 

Gülümserken, diş etinin diş çizgisinin üzerinde daha büyük bir oranda görünmesi bazıları için hem güzel hem de zor bir özellik olabilir. Kadınlar arasında daha yaygın olarak kabul edildiğinden kadınlarda daha sık görülür, ancak bunu gidermek için yapılan tedaviler normalde her iki cinsiyete de eşit olarak uygulanır.

 

Diş etim neden bu kadar belirgin?

Gummy smile’ın kökenleri Bir kişinin ağzının gummy smile sergilemesinin birçok nedeni vardır. Gülümserken diş etlerinin neden daha fazla göründüğünü bilmek, uzmanlara en etkili estetik tedaviyi belirlemede yardımcı olur.

 

Gummy smile’ın en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Üst çene, alt çenenin konumuna göre ileri veya daha uzundur.
  • Dişlerin pasif erüpsiyonu değiştirildi, böylece diş tacının yüzeyinin daha fazlası diş eti tarafından kaplanır.
  • Alt dişlerle temasın olmaması nedeniyle merkezi dişlerin aşırı büyümesi.
  • Gülerken daha kısa olan veya daha fazla yukarı kalkan üst dudak.
  • Aşınma dişlerin kısalmasına ve diş etiyle orantılı olarak daha kısa görünmesine neden olur.

 

En yaygın nedenler, genellikle ortodonti ve bazı durumlarda basit bir rekonstrüktif cerrahi ile kolayca düzeltilebilen aşırı diş sürmesi veya düşük diş pozisyonudur.

 

Gummy smile nasıl düzeltilir?

Daha önce de söylendiği gibi, gummy smile düzeltmesi, daha dengeli bir gülümseme elde etmeyi amaçlayan estetik bir tedaviden oluşur. Pek çok farklı terapi şekli vardır ve bunlardan birinin veya diğerinin seçimi, hastalığın kaynağına, ister ağızdan, ister iskeletten veya kastan olsun, bağlı olacaktır.

 

Açık kapanış veya çökük çene gibi altta yatan herhangi bir patoloji, sırıtışın konturunu etkilemiyorsa tedavi etmek çok daha kolay olacaktır.

 

Gingivektomi

Bu, sakızımsı bir sırıtışı tedavi etmek için kullanılan en yaygın cerrahi prosedürdür. Dişleri koruyan fazla diş eti dokusunun uzaklaştırılması için lokal anestezi altında yapılan ayakta tedavi prosedürüdür.

Dişin kuronunu saran diş eti dakikalar içinde kesilerek diş yüzeyi açığa çıkarılarak diş genişletilir.

 

ortodontik cerrahi

Anormal derecede uzun bir üst çene, gummy smile’ın kaynağı olduğunda, ortognatik cerrahi yapılabilir.

Genel anestezi altında uzman cerrah yüz kemiklerini uygun pozisyona getirir, çene kemiğini yukarı kaydırarak diş etini kısaltır.

 

Ortodonti

Ortodonti, diş taşmasının en basit ve en etkili tedavisidir. Biraz daha uzun sürebilir, ancak diş etleri için oldukça naziktir.

Sadece üst kesici dişlerin yeniden konumlandırılması, gülümserken daha az açığa çıkacak olan diş etini yeniden hizalamak için yeterli olacaktır.

 

sızmalar

Üst dudağın görünümünü iyileştiren yeni prosedürler, estetik açıdan ideal bir gülüşe kavuşmayı mümkün kılıyor. Dudağa hacim kazandırmak için yapılan hyaluronik asit enjeksiyonları, günümüzde diş etlerinin aşırı maruz kalmasını önlemek için kullanılan yaygın bir tedavi yöntemidir.

 

Öte yandan botoks, tipik olarak gülümserken çok fazla yukarı çeken bir dudağın neden olduğu diş eti gülüşünü tedavi etmek için kullanılır. Botulinum toksini, dudak kasının aşırı çekilmesini engelleyerek tam olarak uygun miktarda diş etinin görünür olmasını sağlar.

 

Kaplamalar veya diş kronları

Son olarak, diş etine göre daha kısa görünen dişlerin aşınmasını onarmak için oldukça etkili bir diş tedavisi tartışmaya değer. Kaplama kullanımı veya diş kronlarının implantasyonu, dişin boyutunu ve görünümünü değiştirerek daha dengeli bir gülümseme ile sonuçlanır.

 

Sonuç olarak

Unutulmamalıdır ki bu sırıtış tedavileri sadece kozmetiktir ve her halükarda sağlıklı görünmeleri için diş etlerinin sağlığını korumak çok önemlidir. Pembe diş etleri ve beyaz dişlerden daha çekici bir sırıtış yoktur ve bu temel ağız hijyeni ile başlar. Bu yazı size yetmediyse her zaman bizi arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp