Diş gece plağı

Diş gece plağı diş gece bekçisi

Diş gece plağı

Günümüzde çoğu insanın bu hayatta birçok sorunu var ve bu sorunların sağlığımız ve uykumuz üzerinde birçok etkisi var. Birçok kişi uyku sırasında herhangi bir belirti veya semptom olmaksızın diş gıcırdatmasına sahiptir, ancak kısa bir süre sonra baş ağrısı, kulak ağrısı, yüz ağrısı, dişlerde açıklanamayan kırılma ve TME disfonksiyonundan şikayet ederler.

Bruksizmi (diş gıcırdatma) öldürmenin ilk yolu, tüm dişlerin parçalarını veya tüm yüzeylerini kaplayan şeffaf akrilik veya plastikten yapılmış tıbbi bir cihaz olan gece koruyucudur.

genellikle uyku sırasında dişlere aşırı yüklenmeyi önlemek için giyilir.

Gece bekçisi nasıl çalışıyor

Gece koruyucu, uyku sırasında diş gıcırdatma sırasında oluşan aşırı yükleme kuvvetlerini emmek için dişler arasında bir bariyer tabakası sağlar, ayrıca çeneler arasındaki hareketi kontrol eder. Ve kasların uyguladığı dişler arasındaki teması ve çarpmayı azaltmaya gerçekten yardımcı olur. Bu kaslar (Masseter, Temporal ve Lateral Petrgoid kasları) ağzın açılıp kapanmasını sınırlamak için beyinden gelen sinyalleri alır.

 

Gece bekçisi türü

Durumun ciddiyetine ve ağrının derecesine bağlı olarak üç farklı türde gece bekçisi vardır.

  1. yumuşak tip: kalınlığı 2 mm’den az olan yumuşak plastik veya akrilikten yapılmıştır
  2. sert tip : (2-5) mm kalınlığında sert akrilikten yapılmıştır.
  3. çift lamine tip: tip 1 ve 2 arasında karıştırılıyor, yumuşak kabuk iç ve sert

biri dışta 2 mm’den fazla kalınlığa sahip.

 

gece bekçisi nasıl yapılır

 

Aslında tüm diş hekimleri tüm alt ve üst dişler için ölçü alarak gece bekçisi yaptırmamıza yardımcı olabilir ya da biz doktordan reçeteyi aldıktan sonra herhangi bir laboratuvar bizim için hazırlayabilir.

 

Gece bekçisi dişleri acıtıyor mu

 

gece koruyucu herhangi bir tıbbi ağız içi cihaz gibidir, ağız ağzına zarar vermeden dişlerin dış yüzeyini korumanın güvenli ve etkili bir yoludur.

 

En iyi veya ideal gece bekçisini nasıl seçebilirim?

 

Doğru gece bekçisini seçmek için en iyi seçim sadece diş hekiminiz veya doktorunuz tarafından belirlenir çünkü ağzı açıp kapatırken çene hareketinden kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığın derecesini inceleyebilir ve ölçebilir, bundan sonra doğru olanı tarif edebilir. Her durumda gerekli tüm incelemeleri yaptıktan sonra bilgilere bağlı olarak.

 

 

Gece bekçisinin başlıca faydaları ve kullanımları

Sadece diş gıcırdatmayı tedavi etmek için değil, aynı zamanda insanlar yüz için yüksek risk oluşturabilecek bazı tehlikeli aktivite ve sporlarda (futbol, ​​​​boks, buz hokeyi ve kaykay gibi) kullanabilirler.

Ayrıca bazı doktorlar, uyku sırasında horlama şikayeti olan hastalara, gece bekçisinin alt çeneyi öne doğru çekerek ve hava yolunu açık tutarak üst solunum yoluna yardım edebileceğini tavsiye etmektedir.

 

Diş gece plağı diş gece bekçisi

Ağrı ve gece bekçisi ilişkisi

 

TME rahatsızlıklarının ilk belirtisi yeme ve çiğneme sırasında oluşan ağrı ve rahatsızlıktır.

Çoğu durumda bu ağrı, özellikle sert yiyecekleri (kuruyemiş, sert şeker, havuç, koçanında Fransız ekmeği ve mısır) çiğnerken tık sesiyle birleşir. Sert yiyeceklerin daha fazla ve doğru çiğneme yapmak için daha fazla kas yüklenmesine ihtiyacı olduğundan, çenelere daha fazla kuvvet uygulamak için temporal mandibular eklemi uyarır.

sert gıdaların çiğneme işlemini tamamlamak için.

 

Dişlerin derecelendirilmesinde etkili olan kaslar

 

Ana çiğneme kasları dört kastır

1: Masseter kası.

2: Temporalis kası

3: Yanal pterygoid kas.

4: Medial ptergoid kas.

Bu kasların tümü yemek çiğneme sırasında birlikte çalışır, ayrıca dişlerin derecelendirilmesinde ana kasların bir kuralı vardır. Uyku sırasındaki nörobiyolojik mekanizmalar nedeniyle, uyku sırasında kas tonusunun azalmasına veya artmasına neden olan ritmik çene hareketlerini motive ederek bruksizm uykuyu doğrudan etkiler.

Bu kaslar doğrudan sinir sistemi ve strese tepki ile ilişkilidir.

 

Bruksizm (diş gıcırdatma) tedavi yöntemleri.

 

Diş gıcırdatma tedavisinin ilk yolu, gece uykusunda gece nöbetidir, dişlerin korunmasına yardımcı olabilir ve kasları tedavi etmek için yeni bir işlev sağlayabilir.

Diş hekimi, gece koruyucunun gerçek kalınlığını tanımlamak için belirli bir yapıya ayrıntılı muayene yaparak ve kasların gerginlik miktarını kontrol ederek hastaya yardımcı olacak bir gece koruyucu tipi belirlemelidir.

Bazı durumlarda sadece gecelik kullanımı sorunu çözmeyi amaçlamaz, dolayısıyla dişleri sıkan yüz kaslarını zayıflatan botoks ile de tedavi edilir.

Botox, aşırı güçlü kasları azaltarak çiğneme mekanizmasının normal fonksiyonuna geri dönmesine yardımcı olabilir, bu da dişlerin derecelenmesini önlemeye yol açar.

Şiddetli ağrı ve diş gıcırdatma şikayeti olan kişiler, yüz kaslarındaki ağrı ve gerginliği azaltmak için fizyoterapiste ve bazı günlük uygulamalara başvurabilirler.

 

Ayrıca sakız çiğnemek, kalem veya kürdan ısırmak, kahvede fazladan kafein ve sigara içmek gibi önlenmesi gereken birçok basit alışkanlık vardır. Tüm bu alışkanlıklar kas aktivitesini uyarabilir. Bu nedenle bu alışkanlıkların önlenmesi hastanın daha rahat hissetmesine ve bruksizm belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp