Diş minesi nedir

diş menasi istanbul başakşehir kayasehir diş kliniği

Diş minesi nedir?

Dişin hassas dış yüzeyi minedir. İnsan vücudundaki en sert doku bu sert kabuktur. Diş tacının diş eti çizgisinin üzerinde görünen kısmı emaye ile kaplıdır.

Emaye yarı saydamdır, bu nedenle ışık içinden geçebilir. Dişin büyük bölümünü oluşturan dentin, ister beyaz, ister kırık beyaz, gri veya sarımsı olsun, dişlerinize rengini veren şeydir.

Diş minesi zaman zaman kahve, çay, kola, kırmızı şarap, meyve suları ve sigara gibi şeylerle lekelenebilir. Temel temizlik ve cilalama için diş hekimine düzenli ziyaretlerle yüzeydeki lekelerin çoğu giderilebilir ve dişleriniz sağlıklı kalabilir.

 

Diş minesi ne işe yarar?

Dişlerinizin minesi, onları yemek yeme, ısırma, çıtırdatma ve gıcırdatma dahil olmak üzere günlük tacizden korumaya yardımcı olur. Sert bir diş koruması olmasına rağmen mine kırılabilir ve ufalanabilir. Dişler, potansiyel olarak hoş olmayan sıcaklıklardan ve kimyasallardan da emaye tarafından korunur. Sıcak veya soğuk yiyecekler, içecekler, tatlılar diş minenize nüfuz edip içindeki sinirlere ulaşabildikleri için aşındığında daha fazla tepki vermenize neden olabilir.

Vücudun yapabileceği kırık bir kemiğin aksine, kırılan veya kırılan bir diş restore edilemez. Yontulmuş veya kırılmış bir emaye parçası, canlı hücrelerden yoksun olduğu için vücut tarafından onarılamaz.

 

Mine neden aşınır?

Asitler diş minesini aşındırarak diş erozyonuna neden olur. Aşağıdaki faktörler emaye erozyonuna katkıda bulunabilir:

 • Fosforik ve sitrik asit oranı yüksek alkolsüz içecekleri aşırı miktarda tüketmek. Şeker, oral bakteriler için bir besin kaynağıdır ve diş minesini aşındırabilen asitler üretirler. Dişlerinizi rutin olarak fırçalamazsanız, daha da kötüleşir.
 • meyve içecekleri Meyve suları, pil asidinden daha aşındırıcı olan çeşitli asitler içerir.
 • ekşi ikramlar veya yemekler. Ayrıca çok fazla asit içerirler.
 • Düşük salivasyon veya ağız kuruluğu (kserostomi). Tükürük, ağzınızdaki bakteri ve yiyecek parçacıklarını temizleyerek diş çürümelerini önler. Ek olarak, asitleri yönetilebilir bir seviyeye düşürür.
 • çok fazla şeker ve karbonhidrat tüketmek
 • Mide ekşimesi veya asit reflü hastalığı (GÖRH). Bunlar mide asitlerini yükselttiği için ağızdaki diş minesine zarar verebilir.
 • sindirim sistemi ile ilgili sorunlar
 • İlaçlar (antihistaminikler, aspirin, C vitamini) (antihistaminikler, aspirin, C vitamini)
 • Alkolü kötüye kullanmak veya aşırı derecede içmek. Bu hastalıklar sıklıkla dişlere zarar veren kusmaya neden olur.
 • Genetik (kalıtsal koşullar) (kalıtsal koşullar)
 • etrafınızdaki şeyler (sürtünme, aşınma ve yıpranma, stres ve korozyon)

Çevrede diş yüzeyi aşınmasının temel nedenleri nelerdir?

Diş yüzeyi sürtünme, aşınma ve yıpranma, gerilim, korozyon veya bu faktörlerin herhangi bir kombinasyonu nedeniyle aşınabilir. Bu mekanizmaları tanımlamak için kullanılan ek tıbbi terminoloji şunları içerir:

 

 • Yıpratma. Bu, genellikle siz uyurken istemeden meydana gelen bruksizmde olduğu gibi, dişlerinizi sıkmanız veya gıcırdatmanızdan kaynaklanan normal dişler arası sürtünmenin sonucudur.
 • Aşınma. Bu, tütün çiğnemekten, yanlış diş ipi kullanma tekniklerinden, dişlerinizi çok sert fırçalamadan ve şişe kapağı, kalem veya tırnak gibi sert cisimleri ısırmaktan kaynaklanan diş yüzeyindeki gerçek fiziksel aşınma ve yıpranmadır.
 • Bu, dişin bükülmesinden veya bükülmesinden kaynaklanan çatlaklar gibi dişteki stres kırıklarının bir sonucu olarak olur.
 • Aşınma. Aspirin veya C vitamini tabletleri gibi bazı ilaçlar, çok asitli yiyecekler, GERD ve bulimia veya alkolizm nedeniyle sık sık kusma gibi asitli malzeme diş yüzeyiyle temas ettiğinde, bu kimyasal reaksiyon gerçekleşir.

Daha fazla araştırma, buliminin diş hasarına ve mine bozulmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bulimia adı verilen bir yeme sorunu, aşırı yeme ve asit üreten kusma ile bağlantılıdır. Kusma sıklıkla diş minesine zarar verir ve boşluklara neden olabilir.

Tükürük, güçlü ve sağlıklı dişleri korumak için gereklidir. Tükürük sadece vücut dokularının sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda dişleri kalsiyum ve diğer sınırlayıcı minerallerle kaplayarak diş minesini korur. Ek olarak tükürük, ağzı birikintilerden temizler, asit gibi aşındırıcı maddeleri seyreltir ve ağızda hastalığa neden olan bakterilerle savaşan koruyucu bileşikleri artırır.

Kola veya meyve suyu gibi asitli bir içecek içtiğinizde bile, sağlıklı bir ağızda kalsiyum açısından zengin tükürük dişleri güçlendirir. Ancak aşırıya kaçtığınızda ve çok fazla asitli yiyecek ve içecek tükettiğinizde dişlerinizi güçlendirme süreci durur.

 

Plak diş minesinin aşınmasına neden olur mu?

Plak olarak bilinen yapışkan bir film bakteri, yiyecek parçacıkları, tükürük ve diğer elementlerden oluşur. Plak, dişlerinizin arasındaki boşluklarda birikir ve azı dişlerinin küçük çatlaklarına veya çukurlarına girer. Ayrıca kavite dolgularının hemen bitişiğindeki diş eti çizgisine ve diş ile diş etinin birleştiği bölgeye ulaşır.

Gıda nişastaları bazen plaktaki bakteriler tarafından aside dönüştürülebilir. Bu meydana geldiğinde, diş minesindeki iyi mineraller plaktaki asitler tarafından yenilmeye başlar. Sonuç olarak, mine aşınır ve çukurlar gelişir. Mine çukurları zamanla genişler ve büyür.

 

Mine erozyonunu gösteren belirtiler nelerdir?

Aşamaya bağlı olarak mine erozyonu belirtileri değişebilir. Bazı göstergeler şunlar olabilir:

 • Duyarlılık. Mine erozyonunun erken aşamalarında, bazı yiyecekler (tatlılar) ve yemek sıcaklıkları (sıcak veya soğuk) bir ağrı sancısını tetikleyebilir.
 • Renk bozulması. Mine aşındıkça daha fazla dentin gösterildiği için dişler sarı görünebilir.
 • Talaşlar ve çatlaklar Mine aşındıkça, dişlerin kenarları daha düzensiz, pürüzlü ve çentikli hale gelir.
 • Mineral kaybının bir göstergesi dişlerin pürüzsüz, parlak yüzeyleridir.
 • acı veren aşırı hassasiyet. Dişler, emaye bozulmasının son aşamalarında sıcaklıklara ve tatlılara karşı özellikle hassas hale gelir. Sizi yolunuzdan alıkoyan acı verici bir şok meydana gelebilir.
 • Isırdığınız ve çiğnediğiniz yerde, dişlerin yüzeyinde girintiler oluşur.

Mine aşındığında diş, boşluklara veya diş çürümesine daha yatkındır. Çürük, sert mineyi deldiğinde dişin köküne ulaşır.

Küçük boşluklar başlangıçta sorunsuz olabilir. Bununla birlikte, derinleşir ve dişe yayılırlarsa, boşluklar hassas sinir liflerini etkileyebilir ve bu da bir enfeksiyona veya dayanılmaz derecede ağrılı apselere yol açabilir.

 

Mine erozyonu nasıl önlenebilir?

Mine kaybını önlemek ve diş sağlığını korumak için her gün fırçaladığınızdan, diş ipi kullandığınızdan ve florürlü ve antiseptik bir gargara kullandığınızdan emin olun. Altı ayda bir rutin kontrol ve temizlik için diş hekiminizi ziyaret edin. Aşağıdakileri de deneyin:

 • Limonlar, diğer turunçgiller ve gazlı içecekler, diyetinize dahil etmemeniz gereken aşırı asitli yiyecek ve içecekler arasındadır. Mine üzerindeki etkiyi hafifletmek için yemek zamanlarında asitli yiyecekler tüketin. Alternatif seçenekler arasında düşük asitli portakal suyu bulunur. Asitli yiyecek veya içecekleri tükettikten sonra ağzınızı hemen temiz su ile çalkalayın.
 • Asitli içecekleri tüketirken pipet kullanın. Sıvı, pipetle ağzınızın arkasına, dişlerinizden uzağa itilir.
 • Bir öğünü tamamlamak için bir bardak süt veya biraz peynir kullanılabilir. Bu asitleri nötralize edecektir.
 • Atıştırmalıklarınıza dikkat edin. İnsanlar sık sık atıştırdıklarında diş çürümesi olasılığı artar. Şeker ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdaları tükettikten birkaç saat sonra dil asidik hale gelir. Dişlerinizi temizleyemiyor ve ağzınızı çalkalayamıyorsanız, çiğnemekten kaçının.
 • Öğün aralarında şekersiz sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek, tükürük üretimini ortalama hızın on katına kadar artırır. Tükürük, diş oluşturmaya yardımcı olan temel unsurları içerir. Yiyecek ve içeceklerin asitliğini azalttığı tespit edilen ksilitol içeren şekersiz sakız seçtiğinizden emin olun.
 • Ağız kuruluğunuz varsa veya az tükürük üretiyorsanız, gün boyunca daha fazla su için.
 • Kullanmak için florürlü diş macunu koyun. Dişleri güçlendirdiği için florürün diş macununuzda bir bileşen olarak listelendiğinden emin olun.
 • Nazik bir diş fırçası uygulayın. Çok sert fırçalamayın. Ve asitli yemek veya içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamak için en az bir saat bekleyin. Emayeyi yumuşatırlar ve diş fırçanızın onu çizme olasılığını artırırlar.
 • Diş hekiminize, dolgu macunlarının diş çürümesini ve mine kaybını önlemenize yardımcı olup olmayacağını sorun.
 • GERD, alkolizm veya bulimia hastasıysanız yardım alın.

 

Çok fazla florür alabilir misin?

Çok fazla florür diye bir şey var. Florür diş çürümesini önlemeye yardımcı olur, ancak çok fazlası mine florozu gibi sorunlara yol açabilir. Çocuklar, mine anormallikleriyle sonuçlanan bu bozukluğu geliştirmeye yatkındır.

Mine florozu geliştiren çocuklar, aşırı miktarda florür içeren takviyeler almış veya florlu su tüketmenin yanı sıra takviyeler almış olabilirler. Ek olarak, florürlü diş macunu yemek, diş minesinde florozis riskini artırır.

Mine florozu olan çocukların çoğunda sorunsuz, orta şiddette semptomlar görülür. Bununla birlikte, çok aşırı durumlarda dişlerin rengi bozulabilir, çukurlaşabilir ve temiz tutulması zorlaşabilir.

 

Diş minesi kaybı nasıl tedavi edilir?

Soruna bağlı olarak, diş minesi kaybı farklı şekilde tedavi edilir. Dişi güçlendirmek ve estetiğini iyileştirmek için ara sıra dişe yapıştırma yapılır.

Diş hekimi, mine kaybı şiddetliyse dişin bir kuron veya kaplama ile restore edilmesini önerebilir. Diş, kuron sayesinde ek çürümeden korunabilir.

 

Sonuç olarak

Bu yazı size yetmediyse, bizi her zaman arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemiz üzerinden randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp