Diş yüzeyleri

diş yüzeyleri istanbul diş kliniği istanbul başakşehir kayaşehir diş kliniği

Diş yüzeyleri

Her hikayenin iki yüzü vardır, peki ya dişlerin? Çok daha fazla açı! Ve dişlerimizin çok fazla kenarı olduğu için dikkat edilmesi gereken çok sayıda yüzey vardır. Diş hekiminizin dişlerinizi incelerken kulağa garip gelen tıbbi terimler kullandığını hiç duydunuz mu? Muhtemelen dolguları, çürüğü, talaşları ve diğer sorunları bulmak için dişlerin yüzeylerini arıyorlar. Ne hakkında konuştuklarını hiç merak ettiyseniz, işte dişlerinizin yüzeyleri için bir rehber.

 

bukkal

Bukkal kelimesi kelimenin tam anlamıyla “yanak” anlamına gelir, bu nedenle dişlerinizin bukkal yüzeyi, çenenizin yanağınıza değen tarafıdır. Bukkal çukurlaşma dışında, dişlerin bukkal kenarları düzgündür.

 

oklüzal

Arka dişlerin okluzal yüzeyleri ısırma yüzeyleridir. Oklüzyon veya maloklüzyon olarak da bilinen kötü bir kapanış, yanlış hizalanmış oklüzal yüzeylerden kaynaklanır. Kötü ısırıklar çiğneme güçlüğüne, çene ağrısına ve düzensiz diş aşınmasına neden olabilir. Oklüzal yüzeyler çukurlu ve yivlidir ve pürüzsüz değildir.

 

dilsel

Dişlerinizin lingual tarafları, dilinizle temas eden taraflardır. “Dilsel” terimi, dilinizin konuşma ve dilden sorumlu olduğu gerçeğini ifade eder. Lingual yüzeyler, bukkal muadilleri gibi pürüzsüzdür.

 

insizal

Ön dişlerin kesici yüzeyleri ısırma yüzeyleridir. Kesici dişler yuvarlak dişlerdir. “İki ön dişimiz” dahil olmak üzere toplam sekiz kesici dişimiz var.

 

mesial

Mesial yüzeyler, yüzün orta hattına en yakın olanlardır.

 

uzak

Distal yüzey, mesial yüzeyin karşı tarafında bulunur. Distal yüz, yüzün orta hattından en uzak olan yüzeydir.

 

yakınsal

Proksimal yüzeyler, birbirine bitişik diş yüzeyleridir.

 

Sonuç olarak

Artık her bir diş yüzeyinin adını ve yerini bildiğinize göre, muayeneniz sırasında Dr. Ameer’in muayenehanesinde duyabileceğiniz bazı diş argolarını daha iyi anlayabilirsiniz. Bu, yalnızca Dr. Ameer ve ekibinin ne söylediğini anlamanıza değil, aynı zamanda muayeneniz sırasında ekiple paylaşmak üzere dişinizdeki sorunlu bölgeleri tanımlamanıza ve konumlandırmanıza da yardımcı olabilir. Bu yazı size yetmediyse her zaman bizi arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj atabilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp