Fissür örtücüler

Fissür örtücüler istanbul başakşehir kayaşehir diş kiniği

Fissür örtücüler

Çatlaklar, arka dişlerin çiğneme yüzeylerinde bulunan küçük oluklardır. Yiyeceklerin takılabileceği ve temizlenmesinin zor olduğu çatlaklarda diş çürümesi kolayca başlayabilir. Küçük boyutlarından dolayı oluklar, diş fırçası kıllarının gıda parçacıklarını ve mikroorganizmaları uzaklaştırmasını imkansız kılar.

 

Arka dişlerin çiğneme yüzeyindeki oluklar, ince plastik kaplamalar olan örtücülerle kapatılır. Pürüzsüz, temizlemesi kolay bir yüzey oluşturarak diş çürümelerini önlerler. 1960’larda ortaya çıktıklarından beri, Fissür örtücüler yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

kök çürümesinin nedenleri

Diş çürümesine neden olan ağız bakterisi herkeste mevcuttur. Şekerli gıdaları tükettiğinizde bakteriler de onları tüketir ve dişinizin yüzeyine (mineye) zarar veren asit üretirler.

 

Tükürükteki (tükürük) mineraller diş yüzeyinin iyileşmesine yardımcı olur. Diş macununda ve Victoria’nın içme suyunun çoğunda bulunan florür, hasarın iyileşmesine yardımcı olur. Diş yüzeyinde bir boşluk veya “delik” gelişir, ancak zamanla onarılabilecek olandan daha fazla asit hasarı olursa.

 

Fissür örtücüler avantajları

Arka dişlerinizdeki mikroskobik çatlaklar veya oluklar, yiyecek ve bakterileri dışarıda tutan ve çürümeyi durduran örtücülerle doludur.

 

Fissür örtücüler kullanımının bir takım avantajları vardır. Onlar:

 • beyaz veya şeffaf
 • çürümeyi durdurmak için dişlerdeki küçük oyukları ve çukurları doldurun ve bloke edin.
 • hızlı uygulayın.
 • acıtmaz.
 • Delme veya enjeksiyon gerektirmez.
 • tükürükte çözünmez.
 • güvenli.

Bir ağız sağlığı uzmanı, Fissür örtücüler uygular (diş hekimi, diş terapisti veya ağız sağlığı terapisti). İki ila yedi yıllık tipik ömürlerinden çok daha uzun süre dayanabilirler. Ağız sağlığı uzmanınız, Fissür örtücüler periyodik olarak incelemelidir.

Fissür örtücüler ne zaman kullanılır?

Arka dişlerin ısırma yüzeylerindeki küçük çukurlar ve oluklar, çürüğün (azı dişleri) çoğunun başladığı yerlerdir. Daimi azı dişleri diş çürümesine karşı daha hassastır ve Fissür örtücüler yardımcı olur.

 

Çocukların çoğu için, ilk kalıcı dişler altı ya da yedi yaşlarında çıkar, ardından ikinci set on bir ya da on iki yaşlarında çıkar. Azı dişleri sürdükçe, ağızda daha geride konumlandıklarından ve ön dişlerle aynı seviyede ağız hijyeni alamayabileceklerinden diş çürümesine karşı daha savunmasızdırlar. Çocuğunuzun düzenli diş muayenelerini sürdürmek bu dönemde çok önemlidir.

 

 

Fissür örtücüler nasıl uygulanır?

Ağız sağlığı doktoru:

 • Hazırlanmak için dişlerinizi temizleyin ve kurulayın.
 • Çukur içine ince bir plastik sıvı tabakası sürerek Fissür örtücüyü uygulayın (tırnak üzerine oje sürülmesine benzer şekilde)
 • Fissür örtücüyü sabitleyin: Eşsiz bir ışık kullanılarak Fissür örtücü sabitlenir ve sertleştirilir.

 

Diş çürümesini durdurmak için ek öneriler

Diş çürümesini önlemeye yardımcı olmak için aşağıdaki önlemler alınabilir:

 • Dişlerinizi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, diş eti çizgisi dahil tüm yüzeylere ulaşacak şekilde fırçalamalısınız.
 • 18 aylıktan itibaren florürlü diş macunu kullanmaya başlayın. 18 aydan altı yaşına kadar olan çocuklar için düşük florürlü bir çocuk diş macunu kullanın ve altı yaş ve üstü çocuklar için normal florür içeren bir diş macunu kullanın.
 • Özellikle öğün aralarında şeker içeren herhangi bir şey yemekten veya içmekten kaçının.
 • Sık sık musluk suyu için. İçme suyunun çoğu, diş hasarını onarmaya yardımcı olan florür içerir.
 • Rutin diş muayeneleriniz olsun. Bir diş hekimiyle konuşarak ne sıklıkta bir diş hekimini ziyaret etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Sonuç olarak

Fissür Örtücüler, dişlerinizdeki temizlenmesi zor olan küçük oluk ve çukurları doldurarak pürüzsüz, temizlenmesi kolay bir yüzey oluşturur. Ve dişlerinizi çürük ve çürüklere karşı daha güçlü kılar. Bu yazı size yetmediyse her zaman bizi arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp