Kozmetik diş hekimliği

kozmetik diş hekimliği istanbul diş kliniği başakşehir kayaşehir diş kiniği

Kozmetik diş hekimliği

Estetik diş hekimliği, gülümsemenizin daha iyi görünmesine odaklanan diş hekimliği alanıdır. Diş beyazlatma, diş kaplama ve kaplamalar yaygın estetik diş tedavileridir.

 

Estetik diş hekimliği tam olarak nedir?

Estetik diş hekimliği, gülüşünüzün görünümünü ve estetiğini iyileştirmeye odaklanır. Diş beyazlatma, diş yapıştırma ve kaplamaların tümü yaygın olarak kullanılan estetik diş prosedürleridir.

 

 

Estetik ve genel diş hekimliği arasındaki fark nedir?

Bir genel diş hekimi, diş bakımının önemli bir sağlayıcısıdır. Diş temizliği gibi önleyici bakımın yanı sıra diş dolgusu, kron ve köprü gibi restoratif diş hekimliği hizmetleri sunarlar. Diş tedavilerinin çoğu hem güzelliği hem de sağlığı ve işlevi geri kazandırır. Estetik diş hekimi ise gülümsemenizin görünümünü iyileştirmeye odaklanır. Dişlerinizin ve diş etlerinizin görünümünü iyileştirmek için prosedürler sağlarlar.

 

Estetik diş hekimliğinden kimler yararlanır?

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz kozmetik diş hekimliği bir seçenek olabilir:

 

 • Yontulmuş veya çatlamış dişler.
 • Dişleriniz arasındaki küçük boşluklar veya boşluklar.
 • Dişlerde renk değişikliği ve lekelenme.
 • Çarpık dişler.
 • Yanlış hizalanmış dişler.

 

Herkes estetik diş tedavisi yaptırabilir mi?

Dişleriniz ve diş etleriniz sağlıklı olduğu sürece estetik diş tedavileri yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte, çok fazla çürüğünüz veya diş eti hastalığınız varsa, diş hekiminiz önce bunları tedavi etmek isteyecektir. Gülüşünüz sağlığına kavuştuktan sonra, hangi kozmetik tedavileri seçeceğinize karar verebilirsiniz.

 

Estetik diş hekimliğine bazı örnekler nelerdir?

Estetik diş hekimliği, bir gülüşün görünümünü daha dengeli, simetrik ve estetik açıdan hoş hale getirerek iyileştirmeyi amaçlar. Diş beyazlatma, diş yapıştırma, kaplamalar ve diş ve diş eti şekillendirme, hepsi yaygın kozmetik diş hizmetleridir.

 

diş beyazlatma

Koyu renkli yiyecek ve içecekler (kahve, çay ve çilek gibi) zamanla dişlerinizin rengini bozabilir. Profesyonel diş beyazlatma, dişlerinizin tonunu önemli ölçüde hafifletebilir ve gülümsemenizi güvenli ve etkili bir şekilde aydınlatabilir.

 

Birçok diş hekimi hem muayenehanede hem de evde diş beyazlatma hizmeti vermektedir. Ofis içi beyazlatmayı gerçekleştirmek yaklaşık bir saat sürer. Tipik olarak, evde beyazlatma birkaç hafta sürer.

 

diş yapıştırma

Diş yapıştırma, diş renginde kompozit reçine kullanımını içerir. Bu malzeme diş hekiminiz tarafından çatlakları, çılgın çizgileri (saç çizgisi çatlakları), renk bozulmalarını ve diğer kozmetik kusurları maskelemek için kullanılır. Bonding, bir dişin şeklini değiştirerek onu daha uzun, daha geniş veya daha düzenli hale getirmek için kullanılabilir.

 

Diş bağı tipik olarak her beş ila yedi yılda bir değiştirilir. Ayrıca doğal diş minesinin kaybını da gerektirmediği için tamamen geri dönüşümlüdür.

 

Porselen kaplamalar

Porselen kaplamalar, dişlerinizin ön yüzeylerine yapışan, tıbbi sınıf seramikten yapılmış ince, dayanıklı kabuklardır. Kaplamalar, diş yapıştırma gibi, çentikler, çatlaklar ve renk solması gibi çok çeşitli kozmetik sorunları maskeleyebilir.

 

Kaplamalar, klasik ve minimal hazırlık dahil olmak üzere çeşitli stillerde gelir. Tüm kaplamaların doğal emayenin bir miktar çıkarılması gerektiğinden, seçtiğiniz türe bağlı olarak tersine çevrilebilir. Porselen kaplamaların tipik olarak her 10 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

 

 

dişlerin şekillendirilmesi

Bu teknik, dişlerinizin konturunu değiştirmek için küçük mine parçalarının çıkarılmasını içerir. Sadece çok fazla doğal mineye sahip olduğunuz için, diş hekiminiz sadece çok fazla diş yapısını kaldırabilir. Diş şekillendirme, diş hekiminiz tarafından tek bir ofis ziyaretinde tamamlanabilir.

 

diş etlerinin şekillendirilmesi

Bazı insanlar aşırı diş eti dokusuyla doğarlar. Bu olduğunda, gülümsemeniz “sakızımsı” veya düzensiz görünebilir. Diş hekiminiz fazla diş eti dokusunu çıkaracak ve diş eti kontürleme sırasında daha simetrik, dengeli bir görünüm için diş eti hattınızı yeniden yapılandıracaktır.

 

Restoratif diş prosedürleri kozmetik avantajlar sağlayabilir mi?

Burada açıklanan operasyonlar kesinlikle kozmetiktir. Bununla birlikte, dişleri onaran restoratif diş hekimliği tedavileri zaman zaman gülüşünüzün görünümünü iyileştirebilir. Örneğin, zarar görmüş bir dişi onarmak için diş tacı kullanmak, gülümsemenizin yalnızca sağlığını ve işlevini değil, aynı zamanda çekiciliğini de iyileştirir.

 

Diş telleri benzer şekilde ısırmanızı ve genel ağız sağlığınızı iyileştirmeye çalışır. Bununla birlikte, diş telleri gülümsemenizin görünümünü önemli ölçüde iyileştirir.

 

En sık yapılan estetik diş işlemi nedir?

En popüler kozmetik diş hekimliği prosedürü diş beyazlatmadır. Kişilerin müdahaleci tedaviler görmeden gülümsemelerini gözle görülür şekilde iyileştirmelerini sağlar.

 

Estetik diş hekimliğinin faydaları nelerdir?

Kozmetik diş hekimliği hizmetleri aşağıdakileri içerir:

 

 • Gülüşünüzü geliştirin.
 • Renksiz veya mat dişleri beyazlatın.
 • Dişlerinizin görünümünü iyileştirin.
 • Talaşları ve çatlakları örtün.
 • Gülüşünüzü daha dengeli ve simetrik hale getirin.
 • Benlik saygınızı artırın.

 

İyileşmen ne kadar sürer?

Kullanılan estetik operasyonun türü ve tedavi gerektiren diş sayısına göre belirlenir. Örneğin tek dişine diş teli yapıştırılan biri, hemen normal aktivitelerine dönebilir. Öte yandan, diş eti kontürü olan birinin iyileşmesi için işten bir veya iki gün izin alması gerekebilir. Diş hekiminiz sizi ne tür bir iyileşme süresi bekleyebileceğiniz konusunda bilgilendirebilir.

 

Doktorumdan ne zaman randevu almalıyım?

Ufalanmış, çatlamış, çarpık veya renksiz dişler nedeniyle gülümsemenizden utanıyorsanız veya utanıyorsanız, diş hekiminizle kozmetik diş hekimliği seçenekleri hakkında konuşun. Gülüşünüzün görünümünü iyileştirmek için çeşitli yöntemler vardır. Diş hekiminiz kozmetik hedeflerinizi sizinle tartışabilir ve uygun bir tedavi stratejisi önerebilir.

 

Bu arada, diş kontrolleri ve temizlik gibi normal bakımlar için düzenli diş hekiminizi görmeye devam etmelisiniz. Ziyaretler arasında dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için evde temel diş hijyeni uygulayın.

 

Sonuç olarak

Kozmetik diş hekimliği, gülümsemenizin görünümünü iyileştirmeye odaklanır. Basitten sofistikeye kadar pek çok tedavi mevcuttur. Bütçenize ve yaşam tarzınıza uygun bir tedavi planı oluşturabilmeleri için diş hekiminizle kesin kozmetik hedeflerinizi tartışın. Bu yazı size yetmediyse bizi her zaman arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj atabilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizden randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp