Periodontistler

Periodontistler istanbulda diş polikliniği

Periodontistler:

Bir periodontist, hem diş implantlarının yerleştirilmesine hem de dişleri destekleyen diş etlerini ve kemiği etkileyen kronik bir enflamatuar durum olan periodontal hastalığın önlenmesi, teşhisi ve tedavisine odaklanan bir diş hekimidir. Diş hekimliği okulundan sonra üç yıl daha eğitim almanın yanı sıra, periodontistler bu alanların her ikisinde ve daha fazlasında yoğun eğitim alırlar.

Bazı genel diş hekimleri daha az şiddetli periodontal vakaları tedavi etse de, birçok genel diş hekimi daha karmaşık periodontal vakalar için hastalarını periodontistlere gönderecektir. Benzer bir şekilde, bazı genel diş hekimleri dental implant tedavileri yapsa da, birçok genel diş hekimi daha karmaşık implant durumları için hastalarını periodontistlere gönderecektir.

Periodontistler, bir dizi başka özel prosedür sunmanın yanı sıra karmaşık periodontal ve implant durumlarını ele alır. Bunlar arasında oral inflamasyon tedavisi, kozmetik periodontal operasyonlar, kök yüzeyi debridmanı, diş taşı temizliği ve kök düzeltme ve kök yüzeyi debridmanı sırasında hasarlı kök dokusunun çıkarılması yer alır.

 

Bana Neden Periodontist Önerilebilir?

Aile diş hekiminiz bir periodontiste görünmenizi tavsiye ediyorsa, bunun nedeni periodontistin size ihtiyacınız olan periodontal bakım veya implant operasyonunu sağlayacak özel eğitime, uzmanlığa ve deneyime sahip olmasıdır.

 

Periodontal Tedavi İçin Sevk Edildi

Periodontal hastalığınız varsa yalnız değilsiniz. Genel bir diş hekimi, yalnızca temel periodontal bakıma ihtiyaç duyan kişilerle ilgilenebilir. Bununla birlikte, periodontal hastalığı diyabet, kalp hastalığı, inme ve diğer kronik hastalıklarla ilişkilendiren kanıtların zenginliği göz önüne alındığında, daha zor periodontal tedaviler, yalnızca nitelikli bir periodontolog tarafından sağlanabilecek daha yüksek düzeyde bilgi gerektirebilir.

Genel diş hekiminizin bir periodontistten daha gelişmiş periodontal tedavi almanızı önermesinin bazı olası nedenleri şunlardır:

 1. Aşağıdaki belirtilerle kendini gösteren orta ila şiddetli periodontal hastalığınız var:
 • kanayan, şişen veya çekilen diş etleri
 • Eksik diş
 • Isırmanız için bir ayarlama (üst ve alt dişlerinizin birbiriyle nasıl temas ettiği)
 • diş etlerinizin içinde, altında veya çevresinde rahatsızlık veya ağrı.
 1. Kişisel veya aile geçmişinizde kanser, diyabet, osteoporoz, kalp hastalığı veya inme var.
 2. Ciddi bir hastalığa yakalanma riskinizi artıran sigara içiyorsunuz.

bir diş implantı prosedürü için sevk aldı

Diş hekimliğinin cerrahi implant yerleştirmedeki en iyi uzmanları periodontistlerdir. Birincil diş hekiminiz, iki önemli nedenden biri için bir periodontist görmenizi önerebilir:

 • Periodontistler, diş hekimliği camiasında hem yumuşak dokunun (dişler ve kemikler) hem de sert dokunun (diş etleri, yanaklar vb.) ustaları olarak kabul edilirler. Bir diş implantının başarıyla yerleştirilmesi, her iki doku tipinin de derinlemesine anlaşılmasını gerektirir.
 • Diş implantı yerleştirmek için cerrahi bir operasyon gerekir ve periodontistlerin dişhekimliği okulundan sonra aldıkları ek üç yıllık eğitim, pratisyen diş hekimlerinin çoğunun almadığı kapsamlı cerrahi eğitimi gerektirir.

Aşağıdaki nedenlerle diş implantlarınızı yerleştirmek için bir periodontiste ihtiyacınız olabilir:

 • Çok sayıda implanta ihtiyacınız var, bu da hesaba katılması gereken bir dizi başka seçenekle birlikte daha karmaşık bir süreç gerektiriyor.
 • Vücudunuzda implantın yerleştirileceği fazla kemik yoktur.
 • İmplantınız sinüse yakın üst arka çenede konumlanacaktır. Sinüs tabanını yükseltmek, implant için yeterli kemik üretmek ve implant ile sinüs arasında yeterli boşluk oluşturmak için sinüs büyütme gereklidir.

 

Bir Periodontiste Yönlendirilirsem Endişelenmeli miyim?

Aslına bakarsanız doğru! Dört yıllık dişhekimliği fakültesi, dört yıllık üniversite eğitimi ve periodontal diş hekimliği ve diş implantları alanında en az üç yıllık ileri eğitim almış bir uzman tarafından tedavi edileceğinizden emin olabilirsiniz, çünkü genel diş hekiminiz size sahip olmanızı ister. mümkün olan en iyi bakım. Ek olarak, periodontistinizin size yaptıracağınıza benzer yüzlerce hatta binlerce tedavi uygulamış olma ihtimali yüksektir.

 

Sonuç olarak

Bir periodontiste sevk edilirseniz hiç endişelenmemelisiniz çünkü ağız sağlığınız buna bağlı olabilir. Bu yazı size yetmediyse +905367406400 numaralı telefondan uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık hizmeti almak için her zaman bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden mesaj atabilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizden randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp