Şeffaf plaklar

şeffaf plak istanbul diş kliniği başakşehir kayaşehir diş kiniği

Şeffaf plaklar

Şeffaf plaklar yetişkinler için en popüler ortodontik tedavi seçeneklerinden biridir. İnce görünümleri nedeniyle, bu hizalayıcılara bazen ‘görünmez diş telleri’ denir ve genellikle Invisalign® gibi üreticinin adıyla bilinir. Bunun nedeni, bu plakların şeffaf olması ve küçük bir ağız koruyucuya benzer şekilde dişlerinize sıkıca oturması için özel olarak yapılmış olmasıdır.

Şeffaf plakların faydası, görünür herhangi bir aparey takmadan dişlerinin görünümünü değiştirmek isteyen yetişkinler için açıktır! Bununla birlikte, hastalar sıklıkla ortodontistlerine geleneksel diş telleri kadar iyi çalışıp çalışmayacaklarını sorarlar.

 

Bu sorunun cevabı asla basit değildir ve çeşitli faktörlere bağlıdır.

 

Çözmek istediğin problem

Genel olarak, bu hizalayıcılar, hafif eğrilik, boşluklar veya çıkıntılı dişler gibi sorunlarda küçük düzeltmelere ihtiyaç duyan yetişkinler için en uygun olanıdır. Bu plaklar daha karmaşık ortodontik problemleri tedavi etmek için kullanılabilse de, sonuçlar tahmin edilemez olabilir.

Büyük düzeltmeler için geleneksel braketlerin daha iyi bir seçenek olması muhtemeldir. Bunun nedeni, geleneksel diş tellerinin dişlerinize yapıştırılması ve sonuç olarak istenen sonucu elde etmek için dişlerinize öngörülebilir ve tutarlı kuvvetler uygulayabilmesidir.

 

Gerekli net hizalayıcı sayısı

İhtiyaç duyacağınız plak ve ataşman sayısı, gereken iş miktarına göre değişecektir. Tipik olarak bir seferde birkaç aylık plak alırsınız ve bunlar üzerinde bağımsız olarak çalışırsınız, böylece ortodontistinizi geleneksel diş tellerinizden daha az görürsünüz. Tedaviniz sırasında ne kadar plak ihtiyacınız olursa, tedavi o kadar uzun sürer, daha fazla randevuya ihtiyacınız olur ve tedavi o kadar pahalı olur.

 

Kurallara uyup uymadığınız

Şeffaf plakların diş telleri kadar işe yarayıp yaramayacağına karar verirken plakları düzgün takıp takamayacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Tedavinin etkili olabilmesi için bir sonraki tedaviye geçmeden en az bir hafta plak takmanız gerekir. Plaklarınızı ortodontistinizin belirttiği şekilde takmanız, tedavinizin başarılı olmasını sağlamanın en iyi yoludur. Ancak yemek yerken veya içerken plaklarınızı çıkarmalısınız. Yüksek kaliteli tıbbi plastikten yapılmıştır. Sonuç olarak sıcak içecekler plaklarınızın bozulmasına, renklendirici içeren içecekler (çay, kahve ve meşrubat gibi) plaklarınızın lekelenmesine neden olabilir. Dolayısıyla, bu plakları mümkün olduğu kadar takmayı ve onları sadece yemek veya içmek için çıkarmayı taahhüt edemiyorsanız, muhtemelen bu sizin için en iyi tedavi değildir!

 

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

  • net hizalayıcı, geleneksel diş tellerinden daha az belirgindir
  • Çıkarılabilir oldukları için istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz! (Kıyasla, kırılmaları önlemek için diş teli tedavisi sırasında sert ve kıtır kıtır yiyeceklerden kaçınılmalıdır.)
  • Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Ağzınıza tam oturması ve mümkün olduğunca pürüzsüz ve rahat olması için yapılmıştır. Yeni bir plak seti yerleştirildiğinde biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak geleneksel braketlerle karşılaştırıldığında minimal düzeyde olmalıdır.
  • Sağlıklı bir gülümseme ve düzgün dişler

 

Çeşitli markalar var.

Birçok kişi şeffaf plak tedavisini Invisalign® ile ilişkilendirir. Ancak bu, Avustralyalı ortodontistlerin kullanabileceği plak markalarından yalnızca biridir. Spark® ve Clarity, diğer iki tanınmış plak markasıdır.

 

Ekler gerekebilir.

Alışılagelmiş metal braketlerin aksine şeffaf plak tedavisinin belki de en çekici yönü plak plaklarınızın şeffaf ve zar zor görünür olmasıdır.

Ancak bazı diş hareketleri, tedavinizi tamamlamak için ek ataşmanların kullanılmasını gerektirebilir. Bu şeffaf “düğmeler”, diş yapıştırıcısı ile dişlerinize yapıştırılır. Hizalayıcıya diş üzerinde bir “tutma yeri” veya “kavrama noktası” sağlayarak çalışırlar, böylece hizalayıcının etkinliğini arttırırlar.

Tedaviniz ataşman kullanımını gerektiriyorsa, ortodontistiniz bunları düzenli muayene randevularınızda ekler (ve çıkarır) ve şeffaf plaklarınız yerindeyken biraz görünür olabilirler.

 

Sadece soğuk içecekler tüketmelisiniz.

Gün boyunca sıcacık çayınızı yudumlamayı seviyorsanız size kötü bir haberimiz var. Bu hizalayıcılar plastikten yapıldığı için sıcak sıvılar onları çözebilir. Plaklarınızın şeklini korumak ve lekelenmelerini önlemek için tedavi sırasında sıcak kahve ve çay alımınızı sınırlayın.

Kahve içmeniz gerekiyorsa plaklarınızı çıkarıp hızlıca için ve daha sonra dişlerinizi fırçalayamıyorsanız plaklarınızı değiştirmeden önce soğuk su ile durulayın. Aksi takdirde, gün boyunca kendinizi sade eski soğuk suyla sınırlamaya çalışın.

 

Dişlerinizi daha sık fırçalamanız gerekecek.

Her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamamız sıklıkla tavsiye edilse de, çoğu insan bunu yalnızca sabah ve akşam fırçalar. Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak ortodontik tedavi sırasında özellikle önemlidir. Plak ve yiyecek parçacıkları şeffaf plaklarda sıkışıp boşluklara ve ağız kokusuna neden olabilir.

Hafif bir atıştırmalık veya tam bir yemek için plaklarınızı her çıkardığınızda dişlerinizi fırçalayın. Sonuç olarak, gün boyunca dişlerinizi daha sık fırçalamakla kalmayacak, aynı zamanda hepimizin yaptığı akılsızca atıştırmayı da azaltmış olacaksınız! Ortodontik tedavinin bir diğer olası avantajı!

 

Bir incelik dönemi olabilir.

Bazen plak tedaviniz sırasında olması gerektiği gibi tam olarak hareket etmeyen birkaç “yaramaz” dişiniz olabilir. Tedavi planınızı takiben, bu afacan dişleri uygun pozisyona getirmeye teşvik etmek için size bazı ek düzeltici plaklar verilebilir – Dişlerinizi inceltmek her zaman gerekli değildir; her şey dişlerinizin tedaviye nasıl tepki verdiğine bağlıdır.

Tedaviniz sırasında kullandığınız plakların sayısından bağımsız olarak, ortodontistiniz dişlerinizin yeni pozisyonlarını korumalarına yardımcı olmak için (genellikle her gece) takmanız için size nihai çıkarılabilir tutucular sağlayacaktır.

 

Şeffaf plaklar herkese uygun mudur?

Hayır maalesef. Şeffaf plak tedavisinin uygunluğu, durumunuza ve ihtiyaç duyduğunuz hareket türlerine bağlıdır, çünkü bazı karmaşık diş hareketlerinin öngörülebilir bir şekilde elde edilmesi sabit bir ortodontik aparey gerektirir. Plaklarınızı günde en az 20-22 saat takma ihtimaliniz yoksa bu tedavi için iyi bir aday olmayabilirsiniz. Sonuç olarak tedavi seçeneğinin size uygun olup olmadığını belirlemek için uzman bir ortodontiste danışmalısınız.

 

Şeffaf plakların dişleri düzeltmesi ne kadar sürer?

Bu plakların ortalama tedavi süresi 12-18 aydır fakat bu gerekli olan diş hareketlerine göre değişiklik gösterecektir. Küçük diş hareketleri için tedavi süresi 12 aydan az olabilir; ancak plaklarınızı önerilen günde 22 saat takmazsanız tedaviniz tehlikeye girer ve ortodontistinizin tedavi sürenizi uzatması gerekebilir. Her ağız benzersiz olduğu için, şeffaf plaklarla dişlerinizi düzeltmenin ne kadar süreceğine dair bir tahminde bulunmak için uzman bir ortodontistle randevu ayarlamak çok önemlidir.

 

Net hizalayıcıların (Invisalign gibi) tamamen görünmez olduğu doğru mu?

Tamamen değil, bu imkansız olurdu! Şeffaf plaklar, geleneksel metal braketlere göre çok daha az görünür olan şeffaf tıbbi sınıf plastikten yapılmıştır. Ancak görünmez değiller. Biriyle yakından konuşsaydın, muhtemelen şeffaf plak taktıklarını fark ederdin.

 

Şeffaf plaklar diş telleri kadar etkili midir?

Bu plaklar gülüşlerini güzelleştirmek isteyen yetişkinler için sihirli bir çözüm gibi görünse de her zaman en iyi seçenek değildir. Braketler, gerekli diş hareketlerinin türü ve sabit bir apareyin faydaları nedeniyle bazı durumlarda üstün bir tedavi sonucu sağlayabilir. Hem plaklar hem de diş telleri, uzman planlama ve klinik bilgiyle dişleri düzeltmenin etkili yollarıdır, bu nedenle uzun vadede sizin ve gülümsemeniz için neyin en iyi olduğu konusunda uzman ortodontistinizle konuşmanız önemlidir.

 

Başka hangi ortodontik tedavi seçeneklerim var?

Şeffaf plaklar herkese uygun olmayabilir ancak bu durum ortodontik tedavi görmenize engel değildir. Ortodontistinizden randevu almak, gülüşünüzün ihtiyaçlarını ve en faydalı olacak seçenekleri anlamanıza yardımcı olacaktır. Yapılması gereken çeşitli diş hareketlerinin yanı sıra seçimi etkileyebilecek yaşam tarzı faktörlerini dikkate alacaklardır. Daha kapsamlı hareketler metal veya seramik braket kullanımını gerektirebilirken, birçok durumda lingual braketler etkili olabilir.

 

Sonuç olarak

Sadece küçük düzeltmelere ihtiyacınız varsa ve tedavi sırasında küçük yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya istekliyseniz, şeffaf bir plak, geleneksel diş telleri kadar iyi çalışabilir. Bu yazı size yetmediyse her zaman bizi arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp