takma dişler veya İmplant

takma dişler veya İmplant istanbul başakşehir kayaşehir diş kliniği

takma dişler veya İmplant Nasıl Seçilir?

Takma dişler ve implantlar dahil olmak üzere bir veya daha fazla eksik dişi değiştirmek için çeşitli seçenekler vardır.

En iyi çözümü seçmek, maliyet, kişisel tercih ve çene kemiğinizin ve kalan dişlerinizin durumu gibi çeşitli faktörlerden etkilenir.

Protezlerin ve implantların hem avantajları hem de dezavantajları vardır, bu nedenle seçeneklerinizi diş hekiminizle etraflıca tartışmanız önemlidir. Diş köprüleri gibi takma dişler ve implantlar için diğer seçenekleri de araştırmaya değer.

 

Takma dişler ve implantlar sonuçta aynı amaca hizmet eder. Onlar:

  • başka türlü yiyemeyeceğiniz yiyecekleri çiğnemenize yardımcı olur
  • yüz kaslarına yardım edin
  • konuşmanızı geliştirin
  • Size güzel bir gülümseme vererek özgüveninizi artırabilir ve benlik bilincinizi azaltabilirsiniz.

Bununla birlikte, iki dental çözüm arasında önemli farklılıklar vardır. Bir karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken her bir yaklaşımın bazı avantajları ve dezavantajları.

 

Protez prosedürü ve implant prosedürü

 

Implantlar

İmplantlar, kronlarla kaplı vida benzeri implantları barındırmak için yeterli kemik gerektirir. 2018’de yapılan bir araştırmaya göre, son yıllarda özellikle 55-64 yaş arası yetişkinler arasında popülaritesi arttı.

Bir diş implantı oluşturulmadan önce hasarlı bir kök çıkarılır. Kök çıkarıldıktan sonra veya kök zaten çıkarılmışsa çene kemiğine bir delik açılır.

Metal bir protez kök olan bir direk, kemiğin derinliklerine implante edilir. Taç, etrafında kemik büyümeye başladıktan ve onu yerine sabitledikten sonra direğin tepesine takılacaktır.

Postun, kuronun takılacağı parça olan abutment için hazır hale gelmesi birkaç ay alabilir. Abutment bazen post ile aynı anda kurulur.

Abutment daha sonra, çevredeki dişlerle eşleşen yapay bir diş olan bir taç ile donatılır.

 

Takma dişler

Protezler, kemik yoğunluğundan bağımsız olarak ağzınıza uyacak şekilde özelleştirilebilen hareketli protez dişlerdir.

Protezler, üst veya alt çenedeki tüm dişlerin yerine geçen tam setler olabileceği gibi, birkaç eksik dişin yerini alan kısmi setler de olabilir. Bunlar kısmi protezler olarak bilinir.

Protezler, önce üst veya alt diş etlerinin veya tam protezler gerekiyorsa her ikisinin de ölçüsü alınarak yapılır.

Takma dişleri yapmadan önce diş hekiminiz, takma dişlerin uzunluğunun optimum çiğneme ve konuşmaya izin verdiğinden emin olmak için ısırmanızı ve üst ve alt çenelerinizin hizalamasını inceleyecektir.

Daha sonra laboratuvarda bir ön takma diş seti oluşturulur ve diş hekiminize teslim edilir. Son takma diş setini üretmeden önce, takma dişler ağzınıza yerleştirilecek ve dişlerin hizalanması veya uzunluğunda gerekli ayarlamalar yapılacaktır.

Protezler, doğal dişler ve diş etleri gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır ve onları diş etlerinize yapıştıran özel bir yapıştırıcı ile yerlerinde tutulur.

 

takma dişler bakımı ve implant bakımı

Dental implant bakımı, doğal dişler için standart ağız hijyenine benzer. Bu, günde en az iki kez yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ve düzenli kontrolleri içerir.

Bununla birlikte, takma dişlerin uzun vadede uygulanabilir kalması için daha fazla günlük bakım gereklidir. Örneğin, onları bir gecede giymemelisiniz. Bu süre zarfında suya veya özel bir temizleme solüsyonuna batırılmalıdır.

Takma dişleri yemekten sonra çıkarın ve temizlemek için fırçalayın (bu her gün yapılmalıdır). Ayrıca diş etlerinizde kalan yapışkanı da fırçayla temizlemeniz gerekebilir.

Takma dişlerin zaman zaman yeniden takılması gerekecektir çünkü ısırmanız değişir. Öte yandan diş implantları, orijinal kronlar çatlarsa veya kırılırsa kronların değiştirilmesini gerektirebilecek kalıcı fikstürlerdir.

 

Protez ve implant komplikasyonları

Araştırmaya göre, diş implantları genellikle eksik dişler için güvenli ve etkili çözümlerdir, ancak enfeksiyon ve mekanik sorunlar (gevşek direkler, çatlak kronlar) dahil olmak üzere bir dizi komplikasyonları olabilir. Dental implant başarısızlıkları, zamanın %5 ila 10’u oranında ortaya çıkar.

 

En tipik komplikasyonlar Takma dişler için güvenilir bir kaynak:

  • Yerinde durmayan takma dişler diş etlerinde yaralara (ülserasyonlara) neden olur.

 

Takma dişler ve implantlar arasında seçim yapmak

Dental geleceğiniz hakkında karar verirken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

 

Yaş

Diş implantları daha kalıcı çözümler olduğu için 60 yaş ve altındaki kişiler protez dişlerini birkaç on yıl kullanmayı bekleyebilecekleri için tercih edebilirler.

Takma dişler, özellikle implantlarla ilgili daha fazla zaman alan ve invaziv prosedürlerden geçmek istemeyen yaşlı yetişkinler tarafından tercih edilebilir.

 

Kemik mineral yoğunluğu

İmplantlar, postları desteklemek için belirli miktarda çene kemiği materyali gerektirir. Yaralanma, yaşlanma, diş eti hastalığı veya diş kaybı nedeniyle kemik materyalinizi kaybettiyseniz, implantlar için iyi bir aday olmayabilirsiniz.

Diş kemiği aşılama, çene kemiği yoğunluğunu artırmak için kullanılabilir, ancak daha pahalı ve zaman alan bir işlemdir.

 

Hissedin ve işlev

Diş implantları daha rahat olabilir ve takma dişlere göre daha iyi çiğneme sağlayabilir.

 

Ancak 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre

Güvenilir Kaynağa göre, takma dişler ve implantların bir karışımı olan implant destekli takma dişleri olan kişiler, geleneksel protezleri olanlara göre rahatlık ve çiğneme verimliliğinden daha memnundu.

 

hijyen

Protezlerinize düzgün bir şekilde bakım yapmak için zaman ayıramıyorsanız veya ayıramayacaksanız, daha az bakım gerektiren ancak daha pahalı olan implantları düşünmelisiniz.

Protezlerinize günlük olarak bakım yapma isteğiniz ve yeteneğiniz konusunda dürüst olmanız çok önemlidir.

 

Protez ve implant alternatifleri

Takma dişler ve implantlar diş değişimi için sadece iki seçenektir. Diş hekiminizle birlikte düşünülmesi gereken diğer tedaviler şunları içerir:

Diş köprüsü

Bir veya daha fazla dişiniz eksikse, bir diş köprüsü boşluğu doldurmak için uygun bir yol olabilir. Sabit bölümlü protez olarak da bilinen bir köprü, destek için çevredeki dişlere bağlanır.

Araştırma Güvenilir Kaynak’a göre, diş köprüsü olan kişilerin yüksek bir yüzdesi bunlardan memnundur, ancak bu cihazların uygun bakımı ve bakımı konusunda daha fazla hasta eğitimi olması gerekir.

 

Kısmi takma diş (geçici)

Yüzgeç olarak da bilinen geçici kısmi takma diş, bir veya daha fazla diş içeren çıkarılabilir, tutucu benzeri bir cihazdır. Protez dişler tam bir gülümseme izlenimi verebilir ancak temizlik için kolayca çıkarılabilir.

Paletler en ucuz diş değiştirme seçeneklerinden biridir, ancak aynı zamanda en az dayanıklıdırlar.

Bu cihazlar tipik olarak implant veya sabit bir köprü bekleyen kişiler tarafından kullanılır, ancak gelecekte yüzgeçlerin değiştirilmesi gerekeceğini anlayan kişiler için uzun vadeli çözümler olabilir.

 

Geçmeli takma diş

Takma dişler ve implantlar arasında bir geçiş olan geçmeli takma dişler, yerinde kalmak için yapıştırıcıya güvenmezler. Takma takma dişler olarak da bilinen geçmeli takma dişler, ağızdaki konumlarını korumak için implantlara dayanır.

Geçmeli takma dişler, her bir eksik diş için bir direk ve abutment yerine her bir çenede iki ila dört direğe bağlanan altta birkaç çıtçıt ile donatılabilir. Geçmeli takma dişler, kalıcı veya temizlik için çıkarılabilir olabilir.

Snap-in protezler geleneksel protezlere göre daha stabil olsalar da daha pahalıdırlar. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, geleneksel diş implantlarıyla aynı potansiyel komplikasyonlara sahipler ve düzenli bakım gerektiriyorlar.

 

Sonuç olarak

takma dişler ve implantlar arasındaki kararınızı dikkatli bir şekilde ve diş hekiminize danışarak verin. İmplantlar daha pahalı olmasına rağmen, zaman içinde periyodik ayarlamalar veya değiştirmeler gerektirebilen takma dişlere kıyasla 20 yıl veya daha fazla hizmet verme potansiyeline sahiptir. Eksik dişleri değiştirmek için tüm seçeneklerinizi, önceliklerinizi ve protezlerin neyi başarmasını istediğinizi dikkatlice düşünürseniz, kesin bir nihai karar verebilirsiniz. Bu yazı size yetmediyse her zaman bizi arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp