Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği, tıp dilinde Pedodonti olarak adlandırılmaktadır. Bu uzmanlık alanı 0-15 yaş arasındaki çocukların diş sorunlarını ve hastalıklarını araştıran, koruyucu diş hekimliği uygulamaları sayesinde çocuklarda süt dişleri ile daimi dişlerinin korunması, hastalıkların tedavi edilmesi, çeşitli travmaların atlatılması ve diş kayıplarının önlenmesi konusunda çalışmalar yapan çok önemli bir daldır.

Çocuk psikolojisi iyi bilinerek ona göre hareket edilmeli, onlara yumuşak bir şekilde yaklaşılmalı, böylece diş kontrollerine ve tedavi sürecine alışmaları sağlanmalıdır. Böylece çocukların  diş bakımı konusunda bilgilendirilmeleri sonucu bu bilinçle yetişmeleri sağlanmış olur. Pedodontistler her şeyden önce çocuğun güvenini sağlamalıdır. Bunu sağladıktan sonra tedavi süreci daha kolay ve etkili gerçekleştirilebilir.

Diş tedavisi ile ilgili ilk yargılar tüm yaşamı olumsuz olarak etkileyebilecek bir güce sahiptir. Çocukların diş hekimine karşı korku geliştirmemeleri için her şeyden önce ilk tecrübelerinin korkusuz ve güven dolu gerçekleştirilmesi gerekir. Ebeveynler diş tedavisi ve kontrolleri sırasında çocuklarını yalnız bırakmamalıdırlar. Böylece ailesinin güvencesi altında onların desteği ile diş hekimine gelen çocuklar korku ve endişe duygularından uzaklaşırlar. 

Fissur Örtücüler(Diş Ojesi)

Özellikle azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde yiyeceklerin kolayca yerleşebilecekleri ince yarıklar ve çukurlar bulunur. Çocuklar, arka dişleri iyice fırçalayamadıkları için çürükler genellikle önce arka dişlerden başlar.

Bu dişleri çürüğe karşı korumak için fissür örtücüler uygulanır. Bu maddeler şeffaf ya da opak beyaz mine renginde olup estetik olarak hiçbir sakınca teşkil etmez. Dişlerin üzerine yapıştırılan bir örtücüyle 10-15 yıl gibi uzun bir süre dişler çürüğe karşı koruma altına alınır. Ağrısız bir işlem olduğu için anestezi gerektirmez.

Flor Uygulaması

Fluorid uygulaması; arka dişlerin düz yüzeyleri ve tüm ön dişlerin minesini çürüğe karşı güçlendirmek için yapılan bir uygulamadır.

Fluor jelleri hazır preparatlar halinde bulunur ve özel kaşıklar içerisine yerleştirilerek ağıza uygulanır.

4 yaşın altındaki çocuklarda ise flor vernik uygulaması çocuğun yutma riskine karşı daha güvenlidir.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp