yirmilik diş

yirmilik diş

Yirmilik diş nedir ve dişlerinize ne yapabilir?
Ağızda çıkacak son kalıcı dişler, bazen üçüncü azı dişleri olarak bilinen yirmi yaş dişleridir. 17 ve 25 yaşları arasında bu dişlerin tipik olarak çıktığı dönemdir. Bazı kişilerde asla yirmilik diş çıkmaz. Diğerleri, tıpkı diğer azı dişlerinde olduğu gibi, yirmilik dişleri doğal olarak çıktıklarında herhangi bir sorun yaşamazlar.

 

Yirmilik Dişler ağzınızda ne yapar?
Atalarımızın erken diyetlerini oluşturan çiğ bitkileri, sert kuruyemişleri ve kaba etleri düzgün bir şekilde sindirebilmeleri için öğütmek için yirmi yaş dişleri gerekiyordu. Sofistike yeme ve pişirme araçları sayesinde artık yirmi yaş dişlerine ihtiyacımız yok.

 

Gömülü Yirmilik Diş nedir?
Üçüncü azı dişleriniz diş etlerinizle çene kemiğiniz arasında kısmen veya tamamen sıkıştığında buna gömülü yirmi yaş dişleri denir. Enfeksiyon, diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi çok sayıda ağız sağlığı sorunu bundan kaynaklanabilir. Yirmilik dişler gömülü olduğunda, tedavi olarak sıklıkla cerrahi olarak çıkarılması önerilir.

 

Bir Ekstraksiyona İhtiyacınız Varsa Ne Yaparsınız?
Bölgenizdeki diş hekiminize gidebilir veya bizi ziyaret edebilirsiniz ve biz de kayaşehirdis kliniğinde kliniğimizde kullanılan en ileri teknoloji ile ağrısız bir şekilde yirmi yaş dişlerinizi sizin için çekeceğiz.

 

İyileşme Boyunca Ne Bekleyebilirsiniz?
Yirmilik dişlerinizi çektirdikten sonra vücudunuzun iyileşmesi için bir süre sakinleşmeniz gerekecek. Doktorunuzun kullandığı sedasyon miktarı, daha sonra nasıl hissettiğinizi belirler, ancak sizi eve götürmek için bir sürücüye ihtiyacınız olacaktır. Yüzünüzün şişmesi ve biraz ağrı hissetmeniz çok doğal.
Rahatsızlık seviyeniz, çekilen diş sayısı ve ne kadar kötü etkilendikleri gibi şeylerden etkilenir. Çıkarıldıktan yaklaşık bir hafta sonra, yirmilik dişlerinizin bulunduğu diş etleri dokunulamayacak kadar hassas olacaktır. Bununla birlikte, herhangi bir sorun çıkmadığını varsayarsak, rahatsızlık genellikle birkaç gün sonra geçer.
Kan pıhtısı kaybını önlemek için bir hafta boyunca ameliyattan kurtularak ve yorucu aktivitelerden kaçınarak günü geçirmeyi planlayın. Ameliyattan sonra bol su için, ancak ilk 24 saat alkollü, kafeinli, gazlı ve sıcak içeceklerden uzak durun.

 

Tam yirmi yaş dişinin iyileşmesini garanti etmek için aşağıdakilerden kaçının:
içerken pipet kullanmak
gerçek yemek yemek
zorla fırçalamak
dikişlerde yırtılma
Yirmi yaş dişlerinizin iyileşme süreci hakkında herhangi bir sorunuz varsa lütfen diş hekiminizle konuşun veya +90 536 740 64 00 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz ve doktorlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

 

Çözüm
Ekibimiz her zaman bilgi ve ders planlarını paylaşmaya isteklidir. Diş tedavi yaklaşımınızı ne kadar kavrarsanız, kararlarınız o kadar bilgilendirici olacaktır. Herhangi bir sorunuz varsa veya diş hekimlerimizden birinden randevu almak istiyorsanız bizi +90 536 740 64 00 numaralı telefondan arayın.

Share:

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp