Zirkonya Kron

Zirkonya Kron kayaşehir diş başakşehir diş kliniği

Zirkonya Kron: Zirkonya Kronun Avantajları ve Dezavantajları

Diş kronu olarak bilinen bir restorasyon, hasar görmüş bir dişi korur. Bir diş tacı, kırılmış, çatlamış veya kırılmış bir dişe yardımcı olabilir. Zirkon diş kronları şu anda mevcut olan en güçlü restorasyon materyalidir, bu nedenle diş hekimleri bunları kullanabilir. İyi bakım ve düzenli diş muayeneleri ile zirkonya kronlar onlarca yıl olmasa da yıllarca hayatta kalabilir.

 

Dental Kronlara neden ihtiyaç duyulur?

Diş hekimleri, yerleştirilmeden önce bir kuronun gerekli olup olmadığına karar vermek için bir muayene yapacaklardır. Herhangi bir şekilde etkilenmiş yetişkin dişleri kron alabilir. Aşağıdakiler, bir zirkon taç gerektirmenin en tipik nedenleridir:

  • Bir diş kırılmış, yontulmuş, çatlamış veya paramparça olmuştur.
  • Yakın zamanda bir kök kanalınız olduysa
  • çok büyük dolgulu bir dişiniz varsa
  • İmplant üstüne yerleştirildikten sonra bir diş implantı iyileşmiştir.

 

Sizi potansiyel bir diş kronu alıcısı olarak nitelendiren nedir?

Diş kronu operasyonunun klinikte tamamlanması bir saatten az sürer. Lokal anestezi altında yapıldığı için aksi istenmedikçe sedasyon gerekmez. Yeni restorasyon, kron gerektiren bireylerin çoğu için faydalıdır. Kron, gülüşünüzün görünümünü güzelleştirmenin yanı sıra dişlerin genel işlevselliğini iyileştirmeye de yardımcı olur.

 

Zirkonya Neyden Yapılmıştır?

Bir metal oksit olan zirkonya dioksit, zirkonya restorasyonları oluşturmak için kullanılır. Diş restorasyonlarında kullanılan yekpare Zirkonya’nın dörtgen kristal özellikleri, ona olağanüstü bir güç verir. Tamamen seramik malzeme dayanıklıdır, kırılması zordur ve stabilite için göze hoş görünmeyen herhangi bir metal destek gerektirmez.

 

Zirkonyanın Özel Nitelikleri

İlk zirkonya kronlar 2010 yılında diş hekimliğinde kullanıldı. Zirkonya, kron haline getirilmeden önce ilk olarak diş hekimliğinde endodontik postlar ve diş implantları için kullanıldı. Diş laboratuvarı dökme malzemeyi preslenmiş katı bloklar olarak alır. CAD/CAM üretimi kullanılarak, bu bloklar daha sonra 3 boyutlu bir kron veya çerçeve halinde işlenerek tutarlı bir şekilde kusursuz, mükemmel şekilde oturan bir restorasyon sağlanır.

 

İşlemde metal kullanılmadığı için kuron kenarlarında belirgin koyu çizgiler veya gölgeler olmadan görsel olarak çekici kenarlar elde edilebilir.

 

Zirkon şifa için kullanır

Zirkonya, kaplamalar, çok birimli köprüler, porselenle kaynaşmış Zirkonya kronlar ve köprüler için çerçeveler ve tam kron kaplama dahil olmak üzere birçok restoratif uygulamaya sahiptir.

 

Zirkonya Kron Çeşitleri

Diş hekimlerinden üç farklı Zirkonya kron formu mevcuttur: Zirkonya’ya kaynaşmış porselen, tam konturlu tamamen yarı saydam Zirkonya ve tam konturlu Zirkonya.

 

TAM KONTUR

Daha yüksek mukavemeti nedeniyle, tam konturlu zirkonya, güçlü bir ısırma, bruksizm ve hatta güçlü köpek rehberliği olan hastalar için en uygundur.

 

TAM KONTUR TAMAMEN ŞEFFAF

Estetik açıdan güzel olması gereken ancak çok az ısırma veya gıcırdatma deneyimi olması gereken yerler için, tam konturlu yarı saydam bir zirkon kaplama daha uygundur.

 

ZİRKONYA FÜZE PORSELEN

Zirkonyaya kaynaşmış porselen (PFZ) kullanılarak tam konturlu bir zirkonya taç oluşturulur. Zirkonyanın dayanıklılığını korumak için tacın ön yüzüne bir pencere oyulmuştur. Daha sonra yarı saydam porselenlerden yapılmış fırınlanmış bir kaplama eklenir. Harika sonuçlarla, karakterizasyon için dış boyalar kullanılır! PFZ, aşınma direncinin ve görsel çekiciliğin zirvesidir.

 

Zirkon diş kaplama faydaları

Zirkonya kronları giderek daha popüler hale geliyor ve bazı faydaları var.

 

kuvvet

Dayanıklılık ve güç, zirkonyanın en büyük özelliklerinden ikisidir. Arka dişlerinizin çiğnediğiniz yiyeceğe ne kadar baskı uyguladığını düşünün.

Sağlam bir malzemeden yapılmalarına ihtiyacınız varsa, ağzınızın arkasındaki kronlar için zirkonya uygun bir seçenek olabilir. Ek olarak, zirkonya çok sert olduğu için bir diş hekiminin dişinizi eskisi kadar hazırlamasına gerek kalmayacaktır.

uzun ömür

Beş yıllık bir süre boyunca, zirkonya bazlı kronlar, metal bazlı kronlarla eşit derecede iyi performans gösterdi. Ayrıca, bir tür zirkonya taç olan yekpare zirkonya taçlar özellikle esnektir.

 

biyouyumluluk

Birçok diş hekimi, biyouyumluluğu nedeniyle zirkonyayı tercih eder; bu, vücudun iltihaplanma gibi bir bağışıklık tepkisi oluşturması veya tepki vermesine neden olma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir. Bu, sitotoksisite seviyesinin oldukça düşük olduğunu da gösteren bir çalışma ile desteklenmektedir.

 

aynı gün süreci

Zirkonya kronlar, dişinizin bir izleniminin bir laboratuvara gönderilmesi yerine, genellikle diş hekimleri tarafından klinikte oluşturulabilir. Taç daha sonra tek bir randevuda kalıcı olarak ağzınıza yapıştırılabilir.

Bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) teknolojisi, bu süreci hızlandırmak için CEREC veya Hastabaşında Ekonomik Estetik Seramik Restorasyonu prosedüründe kullanılır. Diş frezeleme makinesi, diş hekimi tarafından bir zirkon bloktan tacı oluşturmak için kullanılır.

Bu yöntemi kullanarak, tedaviyi tamamlamak için iki seyahat gerekliliğinden kaçınılır. Bununla birlikte, her diş muayenehanesi zirkonya kronları satmaz veya bu teknolojiye sahip değildir.

 

Zirkonyum Kron ve diğer diş kron türleri

VS Emax (Lityum Disilikat)

Zirkonya kronlar, Emax (Lityum Disilikat) diş kronlarından daha sağlam, güçlü ve uzun ömürlüdür. Zirkonya işlendiğinde yüzeyi ince bir şekilde parlatılır ve inanılmaz derecede pürüzsüz hale gelir. Ayrıca zirkonya anatomik şeklini korur. Emax (Lityum Disilikat) daha az yoğun bir malzeme olduğu için ön dişlerin estetiğini ve güzelliğini en üst düzeye çıkarmak için yaratılmıştır.

Diş hekiminin daha dikkatli hazırlanmasına olanak sağlayan zirkonun sağlamlığı ve inceliği sayesinde daha fazla hasta doğal dişlerini korumuş olur.

Rutin olarak yapıştırılabilen zirkonun aksine, Emax (Lityum Disilikat) yerine sabitlenmesi için oyma gerektirir. Bu, süreci daha basit hale getirir.

Zirkonun hiç şeffaf olmaması da dahil olmak üzere birçok dezavantajı vardır. Emax (Lityum Disilikat), önemli ölçüde daha yarı saydam olan ve dişlere çok doğal bir görünüm veren bir malzemedir.

 

VS Seramik Kronlar

Bir zirkon kaplamanın sağlamlığı onu seramik bir kaplamadan ayırır; zirkonya önemli ölçüde daha ağır bir maddedir. Çoğu durumda bu, zirkonya kronların bir avantajı olsa da, belirli dişler arasında diş köprüleri kurmamız gerektiğinde ve daha fazla esnekliğe sahip bir malzemeye ihtiyaç duyduğumuzda bazen bir dezavantaj olabilir.

Monolitik zirkonya kronlarda kırılabilecek seramik yoktur, dolayısıyla seramiğin kırılması engellenir.

 

VS Porselen Kronlar

Birçok faydası nedeniyle zirkonya kaplama için diğer malzemelere göre üstün bir seçenektir.

Porselen kuron, zirkonya kurondan daha az güçlü, uzun ömürlü ve dayanıklıdır.

Ek olarak, estetik söz konusu olduğunda, zirkon kaplama çok daha üstün bir seçenektir çünkü dişlere doğal görünümlü bir renk ve görünüm sunar.

 

Metal Kronlara Kaynaşmış VS Porselen

Zirkonya ve titanyum, vücudun yabancı maddeler olarak tanımlamadığı, biyolojik olarak çok daha tolere edilebilir hale getiren iki maddedir. Öte yandan, zirkon daha estetiktir.

 

prosedür

Bir diş tacı yerleştirmenin iki ana yöntemi aşağıda açıklanmıştır. Bir randevuda diş hekiminiz dişinizi hazırlayabilir ve geçici bir kuron yerleştirebilir; ikinci randevu sırasında kalıcı kuron yerine yapıştırılacaktır.

Ya da diş hekiminiz doğru alet ve teknolojiye sahipse aynı gün klinikte zirkonya kaplama yaptırabilirsiniz.

 

Zirkonya Kuron Hazırlama Talimatları

Zirkonya kronlar için metale kaynaşık porselen kronlar için kullanılana benzer bir mekanik olarak tutucu diş preparasyonu gereklidir. Omuzlar pahlanmalı, keskin köşeler ve kenarlar yuvarlatılmalıdır. Diş eti kenarlarının derinliği en az 0,6 mm’dir. Anatomik oklüzal redüksiyon 1,5 mm’dir ve eksenel duvarların minimum derinliği 1,0 mm’dir. Diğer tam seramik diş restorasyon stilleri için hazırlık önerileriyle karşılaştırıldığında, bu aşırı derecede şiddetli görünebilir (örn. e-Max).

 

Renk Seçenekleri

Vita Classic Shade Guide ile eşleşen çok sayıda renk varyasyonu, ağartma renklerine ek olarak Zirconia Dental Lab’dan temin edilebilir. Bitmiş Zirkonya restorasyonu, özel renklendirme sayesinde diğer mevcut restorasyonlar ve doğal dişlerle kusursuz bir şekilde kaynaşabilir.

 

Teslimat ve Sementasyon

Hasta başında, elmas frezler ve yeşil taşlar kullanılarak küçük değişiklikler yapılabilir. Cam iyonomer reçinesinden yapılan diş simanı, mekanik retansiyon yoluyla simantasyonu gerçekleştirmek için kullanılır.

 

Zirkonyum Kronlar Ne Kadar Ömürlüdür?

Zirkonya kronlarının tipik olarak ne kadar sürdüğünü henüz bilmiyoruz. Diğer kron formlarıyla karşılaştırıldığında, zirkonya kronlar diş hekimliğinde nispeten yeni bir gelişmedir. Sonuç olarak, şu anda uzun ömür ile ilgili herhangi bir çalışma yoktur. Tipik yaşam süresinin yaklaşık 20 yıl olduğu düşünülmektedir. Aslında, herhangi bir diş restorasyonunun in vivo olarak ne kadar süreceği büyük ölçüde hastanın yaşam tarzına bağlıdır.

 

Zirkonyum Kronlar: Güvenli mi?

1960’lardan bu yana, tam seramik Zirkonya dioksit, eklem replasmanları da dahil olmak üzere tıbbi protezler alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Zirkonya diş hekimliğinde ilk olarak 1990’larda diş implantları ve endodontik postlar için kullanıldı. 2010 yılında öğütülmüş Zirkonya kronlar piyasaya hazır hale getirildi. İnsan vücudunda zirkonya uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Mukavemeti ve biyouyumluluğu nedeniyle restoratif bir diş materyali için en iyi ve en güvenli seçenektir. Diş restorasyonlarında metal kullanımı ve bunların oluşturduğu potansiyel sağlık riskleri birçok hastayı endişelendirmektedir. Zirkonya kimyasal reaksiyona girmediği için bu endişe giderilir.

 

Zirkonyum Kronun Dezavantajları

Diş protez uzmanlarının, her hastayı ayrı ayrı analiz etme ve fonksiyonel ve estetik gereksinimlerinizi karşılayabilecek zirkonya bazlı protezler kullanarak bir tedavi planı oluşturma konusunda yetenekli ve yetkin oldukları vurgulanmalıdır. Bir protez uzmanı tarafından kapsamlı bir teşhis değerlendirmesi gereklidir. Bir zirkon taç, diğer birçok diş prosedürü gibi olası dezavantajlara sahip olabilir.

 

Genellikle eşleşmesi zor

Zirkonya tacın opak görünümü, doğal görünmemesine neden olabilir ve potansiyel dezavantajlardan biridir. Ağzınızın arkasındaki dişler için daha az sorun olsa da, bu özellikle tamamen zirkonyadan yapılmış yekpare zirkonya kronlar için geçerlidir.

 

ek dişlerde olası aşınma

Zirkonya sertliğinin komşu dişlere zarar verebileceği endişesi nedeniyle, bazı diş hekimleri belirli durumlarda zirkonya kronları kullanmak konusunda temkinli davrandılar.

 

Bu bir sorun olsa da, bir araştırma, zirkonya seramiğin komşu dişlerin minesini aşındırma olasılığının feldspatik porselenden önemli ölçüde daha az olduğunu gösterdi.

 

Sonuç olarak

Birçok diş hekimi, verimliliği ve dayanıklılığı nedeniyle tedavilerini zirkonya kaplama kullanarak sunmaktadır. Bu yazı size yetmediyse, bizi her zaman arayabilir veya +905367406400 numaralı telefondan ücretsiz danışma için WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilir veya www.kayasehirdis.com web sitemizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Telefon

+90 534 641 60 64

Whatsapp

+90 534 641 60 64

Email

info@kayasehirdis.com

Randevu

İletişim
× Whatsapp